Muhammed Ali misali; kelebek gibi uçtu, arı gibi soktu

Beşiktaş kendisi için 'tamam mı, devam mı?' maçında, bağıra bağıra devam dedi. Hem de öyle bir galibiyet alındı ki, sezona iyi başlayan ve uzun süre 'kusursuz takım' olarak gösterilen Galatasaray'a, aslında aldığı övgülerin büyük bölümünü hak etmediğini attığı sert yumruk ile söyledi. Bu yumruk, Galatasaray'ı ve sarı-kırmızılı taraftarları, rüyadan uyandırdı. Beşiktaş net bir şekilde, 'ben geri döndüm' mesajını bu maçla birlikte verdi.

Maça bakacak olursak, tarihi bir fark kaçtı. Atılan 3 golün dışında benim maçı izlerken sayabildiğim 5 tane %100 gol pozisyonu var. Bir derbi maç için 3-0 da flaş bir skor, çok daha farklı olabilirdi ama asıl olay Beşiktaş'ın sahaya koyduğu oyun ve karakter. Galatasaraylı futbolcular, Medipol Başakşehir maçında 5 tane yerken bu kadar kötü duruma düşmemişlerdi. Beşiktaş'ın 2. golü bulana kadar kurduğu baskı ve girdiği pozisyonlar, Şampiyonlar Ligi'nde bu takımın hiçbir şeyi şansa yapmadığının da kanıtı oldu.

Hakem ilk yarı Beşiktaş'ın önünü kesti

Maçın ilk yarısında hakem Fırat Aydınus, Beşiktaş'ın %100 bir penaltısını vermedi. Tolgay'a çok kontrolsüz giren ve ciddi sakatlığa yol açabilecek Gomis'e de kartını gösteremedi. Ancak ikinci yarıda hakem de Beşiktaş'ın yüksek temposuna ayak uydurdu ve sahaya güzel bir futbol çıktı.

2-0'dan sonra

Tosic'in golünün ardından Beşiktaş biraz topu Galatasaray'a bıraktı. Bu bölümde de üretemeyen sarı-kırmızılılar, Gomis'in bireysel çabası ile bir şut buldu onu da Fabri çok güzel çıkardı. Daha sonra sahneye çıkan Negredo, kalitesine yakışır bir gol ile perdeyi kapattı. Medel'in müthiş pasında, Galatasaray'ın iki stoperini birbirine çarptırarak aralarından geçen Negredo, Muslera'yı da çalımlayarak topu boş filelere gönderdi ve Şenol Güneş'e, bu takımın bir parçası olduğunu hatırlattı.

Cenk Tosun gerçeği

Beşiktaş'ta herkes harika işler yaptı. Mücadele boyunca Adriano ve Fabri dışında bütün oyuncular pozisyona girdi. Atlanmaması gereken bir nokta da Cenk Tosun'un bütün maç ortaya koyduğu performans. Kendisinden beklenen işlerin de dışına çıkan Tosun Paşa, maç boyunca tam 6 kilit pas attı. Galatasaray stoperleri, Cenk'e bir kez bile üstünlük kuramadı. Arkadaşlarına alan yarattı, kanatta top dağıttı, pozisyona girdi. Bir forvetin yapması gereken işlerin çok daha fazlasını yaptı.

Fazla uzatmadan; Beşiktaş, Galatasaray karşısında ezici bir üstünlük kurdu. Galatasaray takımını sahadan silen siyah-beyazlılar, sonuna kadar hak ettikleri bir galibiyeti aldılar. Muhammed Ali'nin de söylediği gibi Beşiktaş, kelebek gibi uçtu, arı gibi soktu.

Önceki ve Sonraki Yazılar