1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. "Neyse ki TFF böyle çılgınlıklara kapalı!"
"Neyse ki TFF böyle çılgınlıklara kapalı!"

"Neyse ki TFF böyle çılgınlıklara kapalı!"

Milliyet Gazetesi'nin duayen yazarı Attila Gökçe, son günlerde çok tartışılan 'Süper Lig'de küme düşme kaldırılsın' talebiyle ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı.

A+A-

Ajans Beşiktaş - İşte o yazı:

"Türkiye Futbol Federasyonu, geçen hafta 7 kulübün “küme düşme kaldırılsın” çağrısına yanıt verecek. Hemen söyleyelim: Bu karar, hiçbir sürprize yer bırakmayacak şekilde bellidir.

'Hayır' kararı çıkması bekleniyor

7 kulübün başvurusuna karşı TFF Yönetim Kurulu’nun oy birliğiyle “hayır” kararı vermesi bekleniyor. Puan cetvelinin alt sırasındaki 7 kulüp, başarısızlıklarını, yanlışlarını, ihmallerini, yapısal sorunlarını bir yana iterek bir anlamda statünün yok sayılmasını istediler. O günkü toplantıda Özdemir doğrudan karşı çıkarak müzakere yollarını da kapayabilir, 7 kulübe “vıdı vıdı” yapma şansı verebilirdi. Medyamız da konu kıtlığından bu olayı evire çevire işler ve gündemi geçiştirirdi.

"Üçümüz 'hayır' demiştik"

Bayram öncesi yaşanan bu durumun yazılı basındaki değerlendirmelerine baktım. Milliyet’te örneğin, 23 Mayıs Cumartesi günü üçümüz (Şansal, Cemal, ben) 21 takımlı bir kaosa dönüşecek lige “hayır” demiştik. Hürriyet’teki arkadaşlarımız da Uğur Meleke gibi- küme düşmenin durdurulması komedisine ciddi itirazda bulundular. 7’ler yeni arayışlarında popülizmden ya da daha ağırlıklı adıyla kamuoyundan bekledikleri rüzgarı alamadılar.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, koronavirüs sürecini zaman zaman yalnız kalmak pahasına da olsa başarıyla yönetti. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile TFF Sağlık Kurulu’nun tüm uyarılarını, önerilerini bir protokola bağladı. Kulüplerin karantina, izolasyon, sterilizasyon, sosyal mesafe ilkeleri gibi konularda daha ciddi uygulamalara geçmesi gerektiğini bildirdi.

Öte yandan Kulüpler Birliği ve kulüp doktorlarıyla TFF Sağlık Kurulu toplantısında çok önceden hazırlanmış pandemi uyarılarının, salgınla mücadele algoritmasının kulüpler tarafından neredeyse hiç okunmadığını görmek de çok şaşırtıcı ve eğlenceli (!) idi.

'Neyse ki TFF böyle çılgınlıklara kapalı!'

7’lerin yaptığı “küme düşme kaldırılsın” önerisinin neler getireceğine dönersek… 21 takımla 40 haftalık topal lig süresi haziran sonunu bulacak yorucu ve dar bir sezon yaşanacaktı.. Dahası kalite düşecek, kulüp gelirleri azalacak, deplasman giderleri de çoğalacaktı. Bazı takımlar sakatlık ve cezalarla uzun maratonu taşımakta zorlanacaklardı. Neyse ki TFF böyle çılgınlıklara kapalı! Yarınki yönetim çok önemli bir karar verecek. Yolu kapayacak. O karar çok “HAYIR”lı olacak!"

Önceki ve Sonraki Haberler