Gürel Yurttaş

Gürel Yurttaş

Önce Sirtaki, sonra İzmir Marşı

Ah Aboubakar ah!

Milyonlarca kişinin yüreğini ağzına getirdin!

Beşiktaş, güle oynaya farka koşacağı maçta yine farka gitti ama bir bölümde eksikliğin yüzünden Olympiakos nasıl da cesaretlendi!

Sen yat, kalk başta Babel olmak üzere diğer takım arkadaşlarına dua et.

Ya o kırmızı kart yüzünden elenseydi Beşiktaş; faturasını nasıl ödeyecektin; arkadaşlarına bol bol teşekkür et!

Gelelim maça…

Bir kere Olympiakos asla Beşiktaş’ın dengi bir takım değil. İş aslında ilk maçta bitmeliydi; olmadı buraya geldi.

Maç başladığında görüldü ki ringe çıkmış iki boksör var. Biri tüy siklet, diğeri artı 100 kilo. Zaten 2-0 olunca herkes de işin bittiğine inandı.

Olympiakos’un golü ve Aboubakar’ın kırmızı kartından sonra bile kimse Beşiktaş’ın eleneceğine ihtimal bile vermedi; o kadar büyüktü sıklet farkı.

Oyunun başrol oyuncusu Babel’di. Devre arasında alınırken “Acaba” diyenlerden biri de bendim. Çünkü devre arası transferlerlerinin yararından çok zaranının olduğunu defalarca kez izledim. Ama burada yanıldım. Nasıl olduysa bilmiyorum; adam 40 yıllık Beşiktaşlı gibi çıktı. Zaten bu maçtaki futboluyla bunu bir kez daha kanıtladı. Sadece attığı gole bakmayın; oyun içinde öyle kritik hamleler yaptı ki, tecrübesiyle hayat verdi.

Talisca elinden geleni ardına koymadı. Quaresma öyle koştu, öyle çalıştı, rakip defansı öyle yıprattı ki oyundan çıkarken saha kenarına yorgunluktan zor geldi! Atiba “Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” havasında. Yine yaptı görevini; hem de fazlasıyla. Tosiç hatasız oynadı. Marcelo’nun sakatlığı nedeniyle forma giyen Mitroviç sırıtmadı! Gökhan Gönül ve Adriano’nun tecrübeleri yeter; kanatlarda müthiştiler; kademelerde de öyle.

Beşiktaş’ta görevini yapmayan yoktu. Diğerlerini tek tek saymayayım; müthiş gecenin her biri birer kahramanıydı. Bir de Aboubakar o kırmızıyı görmeseydi, gece öyle mutlu bitecekti ki…

Şimdi diyeceksiniz ki; “Aboubakar’a niye taktın bu kadar, nasıl olsa Beşiktaş turu geçti ya…”

İyi de Beşiktaş’ın hedefi sadece turu geçmek miydi?

Ne diyor Fikret Orman; “Kupayı istiyoruz…”

Eee… Şimdi Aboubakar ceza alacak, takımını belki de iki maçta yani çeyrek finalde eksik bırakacak. Elde santrfor olarak sadece Cenk Tosun kalacak.

İşte sıkıntı burada.

Onun için işte; “Ah Aboubakar ah!”

Şimdi sıradaki gelecek. Kara Kartal Avrupa’da çeyrek finalde boy gösterecek.

Yine herkese, özellikle de görevini her zaman olduğu gibi dört dörtlük yapan taraftarlara çok iş düşecek.

Şovları müthişti. Maçın sonlarında çalan Yunan müziği eşliğinde yaptıkları sirtaki de…

Ve hepsinden önemlisi… Mustafa Kemal’in askerleri olduklarını yine gösterdiler dünyaya… İzmir Marşı’yla tamamladılar geceyi; o halde hep birlikte haydi:

YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA…

Önceki ve Sonraki Yazılar