Önder'liğini tüketiyor!

Ajans Beşiktaş - Sezonun ilk yarısında Kayseri maçıyla beraber takımın başına geçen Önder hoca, skordan ziyade oynattığı futbolla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştı. Hatta çoğunluk, hocayla en az sezon sonuna kadar devam edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Devre arasında alınan Süper Kupa, ligde alınan galibiyetler ve derbide verilen üstün mücadele sayesinde kredisi bayağı yüksekti taa ki anlamsız ısrarı ve bu akşamki belki 2 puanı rakibe bariz bir şekilde hediye edişine kadar… Kayseri maçı sonrasında özellikle bazı isimlerin neden 90 dakika sahada tutulduğunu, neden değişiklikler için 70 veya 80 dakika beklendiğini, neden hakkımız varken 5 oyuncu değişikliği yapmadığımızı sorgulamıştım. Bunların hepsine belki makul cevaplar alınabilirdi fakat bu akşamın en önemli olayı 45+2’de Welinton sakatlandıktan sonra Necip’in ısınıp oyuna gireceği zaman “20 saniye kaldı devre arasından sonra girersin” diyerek savunmanın en önemli bölgesini boş bıraktırıp takımı sahada 10 kişi tutarak üstüne bir de rakibin en tehlikeli hücumcusuna önlem alamamanın bir bahanesi, makul cevabı olamaz, olmamalıdır.

Aşırı Israr Zarar 

Batshuayi ısrarından sonunda vazgeçen Önder hoca gol bulmakta sorun yaşayan takımın hücum hattına bugün Güven’i, orta alana ise Josef’in yokluğunda genç Can’ı koydu. Peki ne oldu? Beşiktaş bugün hem gol buldu hem de rakibi baskı altına alarak net pozisyon vermedi hatta rakibe ikinci yarı şut çektirmedi. Belki 90 dakika sahada tuttuğu Kenan ısrarından da artık vazgeçse orada Emirhan’ı hatta birkaç maç yaptığı 3’lü savunmaya dönerek sol kanatta Rıdvan’ı değerlendirse takım daha baskılı oynayıp üstüne birde bitiriciliği yüksek olan bu isimlere şans verse bambaşka bir Beşiktaş izleyebiliriz. 

Çifte Standart

Son olarak dün akşam gördük ki Türk futbolunda çifte standart veya renklere göre muamele devam ediyor. Geçen gün oynanan F.bahçe-Trabzon karşılaşmasında çıkan kırmızı kartın daha beteri olan Alex’in bileğine basılan net pozisyonu hakem nasıl görmedi ya da VAR neden uyarmadı? O maçta verilen kırmızı kart ise bu pozisyon nasıl kırmızı değil? Eğer bu pozisyona kart çıkmazsa o maçta neden çıktı? Yoksa Alex’in üzerindeki formadan dolayı ve ayağı kırılmadığı için mi devam edildi? Türk futbolu bu tarz pozisyonları önündeki ekrandan dahi göremeyen kişiler tarafından yönetiliyor maalesef… 

Derbiye Odaklanmak Gerekli

Bugünden itibaren derbi hazırlıklarına başlayacak olan siyah beyazlılar, sezonun belki de en kritik maçlarından birine çıkacak. Bu hafta içinde tedavileri tamamlanıp takıma dönecek olan isimlerle beraber tamamen derbiye odaklanılmalı ve mutlak bir galibiyetle Avrupa’ya gidiş bileti için önemli bir adım atılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar