1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. ÖZEL HABER | Vodafone Arena, Dünya Kupası’na örnek oluyor!
ÖZEL HABER | Vodafone Arena, Dünya Kupası’na örnek oluyor!

ÖZEL HABER | Vodafone Arena, Dünya Kupası’na örnek oluyor!

Vodafone Arena’da kullanılan altyapı teknolojisi, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’a aktarılıyor.

A+A-

Vodafone Türkiye ile Vodafone Katar, geçtiğimiz günlerde dünyanın en iyileri arasına giren ve Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olan Vodafone Arena’daki bilgi-birikimi ve uzmanlığın transferini hızlandırmak için bir mutabakat imzaladı.

Bu ortaklık ile 2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’ın “ev sahipliğini” dünyaya gösterebilmesi ve sunacağı stadyum teknolojisine seyirci çekebilmesi için önemli bir adım atılmış oldu.

Beşiktaş ile Vodafone’nun Dolmabahçe’deki dev proje için yapılanlar dünyaca ünlü ekonomi dergilerinden BusinnessReview’e konu oldu. Dergiye konuşan Vodafone Katar COO’su Mohamed Al Sadah, İstanbul’daki Vodafone Arena’nın başarısını anlattı. Sadah, Katar’daki projeler için İstanbul’dan yapılan bilgi aktarımı olduğunu dile getirdi:

“Beşiktaş Vodafone Arena, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumudur. Beşiktaş’ın her ev sahibi olduğu maçta, 40.000’den fazla taraftar Wi-Fi, 2G, 3G ve 4.5G ile hazırlanmış geniş bant internet erişimine sahip olabiliyor. Ayrıca 850 video-wall ile zengin içerikli görüntülere erişebiliyorlar. Bunlara diğer maçlar, röportajlar, maç istatistikleri, canlı bilgiler de dahil. Buna ek olarak, stadyum ziyaretçileri için özel olarak geliştirilmiş olan Vodafone Arena Mobil Uygulaması var.

Vodafone Arena’daki son maçta yaklaşık 12.000 kadar kişi 150 Gbps hız ile Vodafone Supernet 4.5G ile toplam 413 GB veri kullandı. Yaklaşık 7.000 kadar kişi de 300 Gbps hız ile Vodafone Supernet Wi-Fi aracılığıyla toplam 785 GB veri kullandı.

Vodafone Arena benzersiz ve beş katmanlı bir dijital altyapıyı sunmaktadır. Bunun temelinde yani akıllı stadyum altyapısının ‘dijital kalbinde’ sistem odaları bulunmakta.

'Akıllı' altyapısını destekleyen ikinci tabaka ise aynı anda 50.000 ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan Wi-Fi, 2G, 3G ve 4.5G uyumlu ağ bağlantı sistemleri.

Üçüncü katmanda içeriklerin yayınlanmasını sağlayan, stadyumu çevreleyen dijital ekranları içermekte. Dördüncü katman ise ziyaretçiler ve sporsever için hazırlanan Vodafone Arena uygulaması. Bu uygulama, işaret teknolojisi ile güçlendirilmiş konum tabanlı hizmetler yoluyla ziyaretçilerin etkinlik günü deneyimlerini artırmak üzere tasarlanmış özel hizmetler içermekte.

Sporseverlerin artık her zamankinden daha fazla içerik paylaşımı yaptığı ve sosyal medyayı kullandığını biliyoruz. Vodafone Arena ile bu artan beklentiyi ve dijital davranışı desteklememiz, mükemmel bir örnek oldu.

Vodafone, Londra Olimpiyatları’nda, Beşiktaş Vodafone Arena’da ve İspanya’da Valencia kulübü ile akıllı stadyum deneyimleri sunma konusunda büyük deneyimlere sahip.

Bunlar, Ortadoğu’da ilk kez yapılacak olan 2022 FIFA Dünya Kupası’na hazırlanan Katar’ın çabalarını desteklemek için yeteneklerimizin temelini oluşturmakta.

Katar, 7 yeni stadyumlar inşa etmekte ve her birinin kendi benzersiz özellikleri var. Her mekan, hitap ettiği taraftara göre özel tasarlanmış olmalıdır. Taraftar deneyimlerini geliştirmek ve stadyum işletmesini iyileştirmek için yine özel planlarımız var. Akıllı teknolojiler ile bir stadyumun işletmesini de iyileştiriyoruz. Örneğin, Vodafone Arena’da akıllı teknoloji, maç günlerinde güvenliği sağlamaya yardımcı oluyor.

Teknolojimiz sayesinde aboneler, stattaki koltuklarını kolayca bulabilecekler. Ve yakın gelecekte, onların koltuklarına doğrudan teslim edilecek yiyecek ve içecek sipariş etmeleri de mümkün olacak."

Önceki ve Sonraki Haberler