ÖZEL YORUM | Atiba ve Ömer kadroda neden yok?

ÖZEL YORUM | Atiba ve Ömer kadroda neden yok?

Atiba ve Ömer'i Ankara'ya götürmeyen Şenol Hoca'nın kararının perde arkasında ne var?

Milliyet gazetesi Beşiktaş muhabiri Serdar Sarıdağ, gelişmeyle ilgili Ajans Beşiktaş'a özel değerlendirmelerde bulundu:

"Atiba'nın sanırım bu ikinci olmayışı. Milli aradan döndüğünde de alınmamıştı. Bunların gerekçesi Atiba'nın kötü oyuncu olması değil. Dinlendirilmesi ve rotasyon. Çünkü bu maçtan sonra Beşiktaş Napoli ile oynuyor. Atiba'yı Napoli maçı için düşünüyor.

ÇÜNKÜ ALTERNATİFLER VAR

Bir de ayrıca bu bölge için alternatif çok. Tolgay ve Necip çok formda. Alternatif çok olduğu için o bölgede Atiba'yı artık dinlendirebilme şansı bulunuyor Şenol Hoca. Ömer Şişmanoğlu da keza aynı durumda.

BONSERVİSLİ OYUNCULAR DA OYNAMALI

Bu takımda iki oyuncu daha var. Bunlardan biri Kerim Frei, diğeri Aras Özbiliz. Bu oyuncular Beşiktaş'ın bonservisli oyuncuları. Onların da oynaması, kadroya girmesi lazım.

O nedenle kadro çok geniş olduğu için hoca kadro mühendisliğini uygulamaya çalışıyor ve şu ana kadar da başarılı oldu."

TALİSCA VE QUARESMA DA OLABİLİR

Sarıdağ, "Bundan sonra da bu 'dinlendirme' başka oyunculara da uygulanır mı" şeklindeki sorumuzu şöyle yanıtladı:

"Uygulanır. Yarın Talisca da olabilir, Quaresma da olabilir. Başka oyuncular da olabilir. Çünkü Türkiye Kupası kuraları da cuma günü çekiliyor. Artık hem Avrupa kulvarı hem de Türkiye'de 2 ayrı kulvar var. (Türkiye Kupası ve Süper Lig) O nedenle 'geniş kadro' artık asıl şimdi Şenol Hoca'nın işine yarayacak.

TÜRKİYE'DE İKİ YANLIŞ

İki ayrı yanlış eleştiri oluyor Türkiye'de. Birincisi, sürekli aynı kadro oynatıldığında 'neden ara sıra rotasyon yapılmıyor' deniyor. Veya rotasyon yapıldığında 'neden istikrarlı bir 11 yok' deniyor.

80'Lİ YILLARDA KALDI

Eğer kulvarınızda ve hedeflerinizde Şampiyonlar Ligi, Türkiye Kupası ve lig varsa kadronuz geniş olmalı ve elinizde birbirinden ayrı-farklı 11'ler bulunmalı. O eski 'değişmeyen 11' mantığı 80 yıllarda kaldı. Çünkü Avrupa'da o yıllarda ilk maçlarda genelde elenirdik, Türkiye Kupası'na da baharda katılınırdı. Dolayısıyla haftada tek maç oynandığı için aynı kadro çıkardı. Eskiden kadronun hepsi ezbere sayılırdı. Ama şimdi öyle bir şey yok.

İNGİLTERE'DE DE BÖYLE

Bizde 3 hedef var. İngiltere'de sanırım daha fazla var. Farklı kulvarlar da var. O nedenle onların da kadroları çok geniş. Bir de oraların rezerv ligi çok üst düzey. Yani bizdeki U21 ligleri gibi değil. Oradaki rezerv lig bildiğin bir lig gibi. Yani maçları yayınlanan, tribünleri dolan bir lig. O nedenle otomatik olarak kadroları onların da geniş oluyor. Burada geniş kadroyu idare edebilmek çok önemli.

ŞENOL HOCA İLK KEZ YAPIYOR

Şenol Hoca bunu ilk kez yapıyor. Şu ana kadar kariyerinde Milli Takım'ı saymazsak ilk kez yapıyor. Ve şu ana kadar da bunda başarılı. Yani geniş kadroyu idare edebilmek kolay değil Türk hocalar içerisinde."

Etiketler :