Özgüven

Maça dair ilk söylenmesi gereken şey tribünlerdi. Büyük bir takım kente geldiyse, o maç 3-5 bin kişiye oynanmaz, oynanmamalı... 100 TL'ye bilet satan Kayserispor yönetimi madem kendi taraftarını çekemiyor stada, 50 TL yapıp Beşiktaş seyircisine 10 bin kişilik yer ayırıp hem kenti hareketlendirir hem de para kazanırdı... Demek ki paraları çok!

Şenol Güneş'in bazen zorunluluktan bazen de arayıştan dolayı yaptığı değişikliklere Kayseri'de de şahit olduk. Kanat beklerini ön plana çıkartacak bir ortasaha dizilişi ve çift forvet... İşe yaradı da aslında bu diziliş. Maçın ilk yarısı Kayserispor ceza sahasında geçti. Her ne kadar Aboubakar kredisini kamikaze misali tüketse de oyundan alınması risktir. Hoca bu riski aldı. Artık top kendisinde.

Ömer Şişmanoğlu hamlesi ile sonuca gitti Şenol Hoca. Şampiyonlar Ligi listesinde ismi olmayan, bazen ligde 18'e dahi alınmayan bir futbolcunun kendisini her daim hazır tutuyor olması saygıyı hak ediyor...

1-0, 1-0 kazanılan maçlar, şampiyonluk yolunda rakiplerin psikolojisini bozar. "Bunlar bir şekilde kazanıyor" algısı Beşiktaş için oturmuş durumda. İzleyen Beşiktaş taraftarı strese girse de, "Nasılsa gol gelir" hissiyatını da taşıyor ve geliyor. Bu önemli... Camiaların başarısını belirleyen önemli unsurlardan birisi özgüvendir.

Napoli maçı bambaşka bir siklet... Yeni bir şey, başka bir şey oynamak gerekiyor o maçlarda. Ligde pozisyon özelinde yaptığınız hatayı telafi etme imkanınız maç içerisinde bolca oluyor ama Şampiyonlar Ligi öyle değil. Her an, her saniye konsantre kalmanız gerekiyor. Anlar belirleyici olduğu için, size telafi şansı da pek vermiyorlar. Şenol Hoca beklenildiği gibi Atiba-İnler orta sahasıyla çıkacaktır maça. Talisca başta olmak üzere bolca şut deneyecek, çokça duran top kovalayacaktır. Maçın belirleyicisi de o toplar olacaktır. Yoksa gidip İtalya'da Napoli'yi kreatif bir oyunla yenmeye çalışmanız çok akılcı değil zaten.

Ben Beşiktaş'in kaybedeceğini düşünmüyorum... Hatta 1 farklı galibiyet kokuyor maç... Ben de izleyip göreceğim burnumun doğru koku alıp almadığını...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar