Plansızlığın cezası 21 puan!

Süper Lig'e verilen devre arası belki de en çok Beşiktaş'a yarayacak. Teknik ekip ve futbolcular, önce nerede hata yapıldığını düşünecek daha sonra da bu hatalardan ders çıkartıp ikinci yarı herkese bambaşka bir Beşiktaş izletecekler. Tabi bu sadece bir temenniden ibaret. Şayet, şu 17 maçlık periyotta gördüğümüz görüntü hiç ama hiç iç açıcı değil. Toplanan puanın sadece 30 olması çok büyük bir başarısızlık. Belki de Beşiktaş tarihinin en iyi kadrosunu elinde tutan Şenol Güneş'in, ilk devreyi minimum 40 puan ile kapatması gerekiyordu.

Sivasspor maçı üzerine konuşmaya gerek yok. Çünkü; Kayseri, Malatya ve Akhisar maçlarında Beşiktaş neden puan kaybettiyse, Sivasspor'a da o sebeple mağlup oldu. Evet, amaçsızca yapılan ortalar. Hiçbir şekilde B planı olmayan ve üretkenlik konusunda yeterli olamayan bir takım. Devre arasında Şenol Güneş'in çok işi var. Ama en önemli işi önce kendisini toparlamak olmalı. Son iki sezonun çok uzağında bir görüntü çiziyor. Anlamsız, geç gelen oyuncu değişiklileri ve kadro seçimleri ile puan kayıplarının mimarı oldu ilk yarıda. Benim Şenol Güneş'e hala güvenim var. Kendisini toparlayacağına ve Beşiktaş'ı çıkışa geçireceğine inanıyorum, inanmak istiyorum. Çünkü, Şenol Güneş bizlere 2 senede yaptıklarıyla, ne kadar büyük bir teknik adam olduğunu gösterdi.

Neden Quaresma ısrarı?

En büyük silahımız gibi gözükse de belki de en büyük problem Quaresma. Negredo'nun önce Osmanlı, sonrasında Sivasspor maçında aynı sebepten Portekizli ile tartışmaya girmesi bunun kanıtı niteliğinde. Tek plan orta üzerine kurulu, Quaresma'nın ayağına bakıyor oyuncular. Peki o ne yapıyor? Topu bir alıyor ayağına, o sırada bizimkiler yerleşiyor içeri orta açacak ya, vuracaklar gol atacaklar. Ama öyle olmuyor. Sağa çekiyor, sola çekiyor, sonra bir daha çekiyor. Ne oluyor peki? Savunma yerleşiyor, içerideki adamlar ofsaytta kalıyor ve pozisyon ölüyor. Sezon başından beri aynı şeyi yapıyor, yapmakta ısrar ediyor. Negredo'nun haklı isyanına da kızıyor. Burada Şenol Güneş'in devreye girmesi gerekiyor ama o da anlamsız şekilde giremiyor. Beşiktaş, 'orta kafa gol' oyununda ısrar edecekse, önce bu sorunu çözmeli. Tek başına 200 küsür orta açıp, yalnızca 2 asist yapmanın mantıklı bir açıklaması yok.

Plansızlık sonucu 21 puan sahada kaldı!

Beşiktaş'ın B planının olmaması nedeniyle sahada 21 puan bırakıldı. Ama aslında şu mevcut kadro bence her türlü taktiği rahatlıkla oynayabilecek oyunculardan kurulu. Göbekten de gelirsin, gerekirse kontra atak bile oynarsın. Çok yönlü bir kadro ama kenar ortalarına hapsedilmiş durumda. Şenol Güneş, ligin ikinci yarısına radikal değişiklikler ile başlamazsa korkarım ki aynı Beşiktaş'ı izlemeye devam edeceğiz ve 25-26. hafta gibi ligden tamamen kopacağız. Her şey Güneş'in ellerinde. O isterse, bu takımı buradan çıkartıp şampiyon yapabilecek kapasiteye ve oyunculara sahip. Ben dahil taraftarların çok büyük bir kısmı Şenol Güneş'e hala çok güveniyor. Bu güveni boşa çıkartma hocam.

Önceki ve Sonraki Yazılar