Prof. Ercan’dan Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe’ye Stat Deprem Karnesi

Prof. Ercan’dan Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe’ye Stat Deprem Karnesi

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor dahil birçok stadın deprem karnesini çıkarırken, yapılması gerekenleri söyledi.

Ajans Beşiktaş - Türkiye, 40 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği, yüz binlercesinin de yaralandığı 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depreminin yaralarını sarmaya çalışıyor. Tüm ülke ilk günden itibaren büyük bir dayanışma içine girdi. Spor kulüpleri de ön saflarda yer aldı. Taraftarlarıyla birlikte deprem bölgesine büyük yardımlar yaptı. Peki futbol kulüplerinin statları depreme hazırlıklı mı?

Prof. Dr. Ercan’dan statlar için çağrı

Türkiye’de deprem konusunda önde gelen isimlerden jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, stadların deprem karnesini çıkartıp not verdi.

3-4-3 Digital Youtube kanalına konuşan Ercan, depreme statta yakalanılması halinde taraftarların neler yapması ve kulüplerin de öncesinde ne tür önlemler alması gerektiği konusunda hayati bilgiler verdi.

Taraftarlar tribünden atlamaya çalışacak

Övgün Ahmet Ercan, “Stadyumlar için bir yönergenin çıkartılması lazım. Stadyumlarda taraftarın oturduğu o basamaklar sağlam mı, değil mi? Altyapı sağlam mı değil mi? Deprem olduğunda seyirciler ne yapacak? Aradaki merdivenler kaçış için yeterli değil. İnsanlar neyapacak? Tribünlerin arkasındaki yerlerden atlamaya çalışacaklar!” dedi.

Statta en büyük ölümler çıkış kapısında olur

İnsanların deprem anında çıkış kapısına da yöneleceklerini vurgulayan Ercan, “Bu kapıların önünde toplu ölümler olacak. Aynı zamanda kapıları kapatıyorlar. O kapılar sanıyorum sürgülü. Sürgülü kapılar son derece sakıncalıdır. Sıkışır, açılmaz. O kapıların ittiğin zaman açılması lazım. Buna bir çözüm yolu bulmak gerekiyor. Depremlerde genelde en büyük ölümler çıkış kapısı önünde kitlesel ölümlerle olur. Stadyumlar bu açıdan kitlesel ölüme çok uygundur şu anda” dedi.

Statta en güvenli yer yeşil sahadır

Profesör Ercan, stat içinde depreme yakalanıldığında yapılacak en doğru davranışın yeşil zemine inmek olduğunu söyledi: “Burada tek kurtuluş şu olabilir: Taraftarın stadyumun dışına çıkacağına, içinde kalması gerekir. Top oynanan alana girmesi gerekiyor herkesin. Onun için o aralıkların açılması gerekir. Düşünün siz arada bir yerde oturuyorsunuz. Ne öne ne arkaya ne de yana gidebileceksiniz! Ve altınızın çöktüğünü  düşünün. Sizi her şey bekleyebilir. Veya ikinci üçüncü kattasınız, o zaman yeşil alana nasıl ulaşacaksınız”

Taraftar statta oturduğu yerde dursun

Profesör Övgün Ahmet Ercan, her şeyden önce statların sağlam inşaa edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Deprem anında seyirciler ne yapmalı? Önce stat sağlam olacak. Sağlamsa herkese ‘Deprem olursa sakın bir yere kaçma. Otur oturduğun yerde’ diyeceksiniz. Çünkü stadyumda kaçış başladığı anda kitlesel ölümler olur. Bu konu çok çok önemli” diye konuştu.

Beşiktaş stadı başka yere yapmalıydı

Beşiktaş’ın stadı Vodafone Park’ı da değerlendiren Ercan, stadın notunu ‘orta, kötü’ olarak verdi. Ercan, eskiden Dolmabahçe, Mithatpaşa ve İnönü ismi verilen stadın Osmanlı İmparatorluğu Sarayı’nın arabacılarının kaldığı ahırlarının bulunduğu bir yerde inşaa edildiğini vurguladı. Ercan, “Dere ağzında bulunan bir yerdir. Genelikle gevşek birimlerinin bulunduğu bir kesimdir. Sonradan sıfırladılar. Yeniden aynı yere yaptılar. Aynı yere yapmalarını ben hiç uygun görmedim. Daha farklı yere yapabilirlerdi. Sonuçta ne kadar kazıdılar bilmiyorum, yani ana kayaya oturttular mı, oturtmadılar mı bilmiyorum ama yeşil sahayı sanıyorum bayağı aşağıya indirdiler. Eğer tribünleri ana kayaya oturtturdularsa sorun yok. Ama eski tribünler bulunduğu yerde duruyor. Eski Açık’ın olduğu yerde bir çekince olabilir” dedi.

Stat için Trabzonspor’a hayret ettim

Trabzonspor’un yerinden taşıyarak yaptığı Şenol Güneş Stadı’nın yerinin de iyi olmadığının altını çizen Prof. Dr. Ercan, bu tercih için hayret ettiğini söyledi: “Denizin içinde bir dolgu yapıldı. O dolgunun üzerine stat yapıldı. Oysa dağlık kesimde stat için fevkalede uygun yerler vardı. Eski uygarlıklarda sahalar vadilere yapılmıştır. Trabzon da stat için vadi içini kullanabilirdi. Trabzonlular’ın bu avantajı kullanmamasını hayretle karşılıyorum. Ama orada bir deprem dalgası olur mu? Hayır olmaz”

Statlar depreme dayanıklı mı?

İşte ünlü deprem uzmanı jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor başta olmak üzere belli başlı statlar için verdiği deprem karnesi:

Galatasaray Nef Stadyumu

Çok sağlam

Fenerbahçe Ülker Stadyumu

Çok kötü

Beşiktaş Vodafone Park

Orta, kötü

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Çok sağlam

Başakşehir Fatih Terim Stadı

Çok sağlam.

Trabzon Şenol Güneş Stadyumu

İyi değil.

(Ajansspor)