1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Profesör Doktor Alpay Azap: "Corona virüse yakalanan yıldızlar..."
Profesör Doktor Alpay Azap: "Corona virüse yakalanan yıldızlar..."

Profesör Doktor Alpay Azap: "Corona virüse yakalanan yıldızlar..."

Corona virüse yakalanan ünlü yıldızların spora devam edip etmeyeceği merak konusu... Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Alpay Azap konuyla ilgili açıklamada bulundu.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını, birçok sporcuyu da etkiledi.

Matuidi de salgına yakalandı

Juventus'ta forma giyen Daniele Rugani ile başlayan süreçte Blaise Matuidi, Dybala gibi isimlerin yanı sıra Valencia'dan Garay ve Mangala, Chelsea'den Hodson-Odoi de bu salgına yakalandı.

Virüse yakalanan sporcuların yeniden kariyerlerine devam edip edemeyecekleri merak ediliyordu. Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Alpay Azap, bu soruya yanıt verdi.

"Ciddi bir hasar bırakmayacaktır"

Sporcularda koronavirüs salgını bulaşması sonrası kariyerlerine devam edip edememe sorusunu yanıtlayan Alpay Azap, "Ciddi bir hasar bırakmadığını biliyoruz. İyileşme dönemi 1-2 ayı da bulabilir. Taburcu olduktan sonra herhangi bir hasar kalmaksızın kişiler normal hayatlarına dönüyorlar. Sporcuların vücut kapasiteleri daha da gelişmiş olduğu için onların hasarsız iyileşme oranları çok daha yüksek" dedi.

Azap, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile birlikte risk grubunda yer alan hastalara yapılan müdahale yöntemlerini anlattı. "Bu konuda da yapılacaklar çok belli. Sağlık görevlileri kendilerine verilen rehber doğrultusunda hastalara müdahale ediyor. Eğer kişinin solunum sıkıntısı, ileri yaş, kalp, akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon ve bağışıklık sisteminin baskılanıyor olması gibi durumlar varsa mutlaka hastaneye yatırılmadı. Bu risk grubunda birinci basamak için tedaviler ve ilaçlar var. Kısmen fayda sağlayan ilaçlarla başlıyoruz. Eğer buna yanıt alamazsak Çin'den gelen ilacı kullanıyoruz. Başka tedavi yöntemleri de var. Bunları uyguluyoruz." (Skorer)

Önceki ve Sonraki Haberler