''Sergen Yalçın imkânsızı deneyecek''

''Sergen Yalçın imkânsızı deneyecek''

Spor yazarı Mehmet Demirkol, Beşiktaş'ın gündemini Fanatik Gazetesi'nde yazdı.

Ajans Beşiktaş - Spor Yazarı Mehmet Demirkol, Beşiktaş'ın gündemini Fanatik Gazetesi'nde değerlendirdi. İşte Mehmet Demirkol'un yazısı;

Heyecan verici!

Beşiktaş’ın en büyük ve hatta tek avantajı Sergen Yalçın’ın liderlik kalitesi. Şaşırtıcı bir hakimiyet ve öz güvenle sadece gerçeklerden bahsederek, umut tacirliği yapmadan bir çıkış yolu gösteriyor. Yalın ve ikna edici bir dürüstlük… Futbolculuğu dönemindeki o lakayıt tavırların çok dışında bir portre. Yalçın’dan bahsederken ekibini unutmamak lazım. Doğru liderliğin en önemli unsuru olan iş delege etme konusunda başarı sağladığı da gerçek. Ancak bütün avantajlar bundan ibaret. Şampiyonlar Ligi ve buradan gelecek paranın kadro ve bütçe tamiratında kullanılma ihtimali de heyecan verici. Öte yandan büyük olasılıkla 3 eleme turu geçme durumunda kalınacak olması da yıpratıcı olabilir.

Kolay olmayacak ama…

Beşiktaş büyük olasılıkla 25-26 Ağustos tarihlerinde ilk maçını oynayacak. Ve Yalçın’ın söylediği gibi 8-10 oyuncu transfer edip 10 Ağustos’ta sezonu açtığınızda görev oldukça zor olacak. Başından bu yana söylediğim gibi minimum 8-10 temel oyuncu transfer etmesi gereken bir Şampiyonlar Ligi aday takımı için bu yazıyı yazmak hiç kolay değil. Tüm transferler yetişse de 10 Ağustos’ta sezonu açıp 15 gün sonra elemeye çıkmak zor değil de imkansız bir görev. Sergen Yalçın imkansızın peşine düşüyor.

Ersin’in rekabete ihtiyacı var

Karius’un vasat altı performansı sonrası Sergen Hoca’nın forma verdiği Ersin önüne konan sınavı kesin olarak geçti. Ancak bu mezun olduğu anlamına gelmiyor. Mental olarak güçlü olduğunu, hatalarını tamir etme performansıyla gösterdi. Çok çevik (kedi) kaleci değil belki ama oyun bilgisi yüksek. Beşiktaş’ta sürekli ve uzun süre oynaması için daha yüksek bir rekabet ortamına ihtiyacı var. Bu sebeple adı geçen Sinan Bolat gibi bir isimle gireceği rekabet onun şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Kaleye mutlak bir transfer lazım.

Garanti performanslar gerekiyor

Mohamed Elneny… Yerini doldurmak kolay olmayacak. Atiba’yı neredeyse hücumun önemli bir silahı haline getirme kararlılığını ortaya koyabilmek ancak onun yüksek performansıyla mümkün olabilirdi. Yokluğu sadece bir oyuncu yokluğu değil, tüm yapıyı değiştirme zorunluluğu ortaya çıkabilir. Bu yılın Beşiktaş adına en önemli transferi Dorukhan olacak. Atiba ve kalırsa Fatih’le birlikte iyi bir yapı kurulabilir ama Elneny gibi bir organizatör bulmak da şart. Henüz bu kalibre ve rolde bir oyuncunun adını duymadık. Ljajic kalırsa artık biraz katkı vermeye başlar mı? Bu biraz zar atmak gibi. Beşiktaş’ın garanti performanslara ihtiyacı var. Bir hücum organizatörü bulmak şart.

Gerçek bir savaşçı lazım

Bu yazı dizisinin, sanırım en zor sayısı Beşiktaş ve bölümü de savunma. Hattın tamamı, yedekleriyle birlikte değişebilir haldeyken bir şeyler yazmak çok zor. Geçen sezonun finalinde gösterdikleri performansla pandemi döneminin zirvesini yakalayan kadroda Gökhan ve Vida’nın payı büyük. Kontratları taşınabilir değil kuşkusuz. Ancak uygun indirimlerle ikna olmaları çok şeyi değiştirir. N’Sakala şartlar çerçevesinde uygun bir seçenek. Sivasspor’dan dönecek olan Fatih takımda kalırsa stoper rotasyonunda yer alır ama orta sahada yararlanmak daha doğru bir tercih olabilir. En önemli konu ise savunma liderliğini alacak beyin. Sanırım Sergen Yalçın’ın kafasında bu görev Welinton’a ait olacak.

Performansların yükselmesi şart

Çevik, boyu çok uzun olamamasına rağmen hava yollarında etkili. Ama asıl önemlisi iyi ayağı. Oyunu kurma konusundan geniş bir repertuvarı var. Sağ bek ve orta saha oynayabiliyor oluşu da önemli. Ama yanına, Vida giderse mutlak bir savaşçı lazım. Sıradan bir oyuncu değil. Gerçek bir savaşçı. Rıdvan’ın performans yükseltmesi de şart. Ancak yetmiyor. Böylesine bir kadro yenilemesi bu kadar kısa sürede nasıl yapılacak? Gerçekten zor bir görev.

Wagner, Cisse ve Koita doğru isimler

Adı geçen Sandro Wagner, Cisse ve özellikle Koita doğru isimler. Chuba Akpom ise denenebilir bir aday. Mutlak bir skor garantisi vadetmiyor. Arsenal’de bir türlü gösteremediği potansiyelini Sergen Hoca çıkarabilir mi hikayesi. Bir 2. şans hatta 3. şans denemesi. Bunları yapmak bütün kulüplerimiz için bir zorunluluk. Bunun adına Sörloth denemesi diyelim.

Hücum hattının 4’te 3’ü değişmeli

Ancak bu transferler yapılsa da hem kanat hücumcuları hem de santrfor arkası organizatör eksiği baki. Teknik direktör Sergen Yalçın’ın, Elneny’nin yokluğunda Atiba’yı yine bu role iteceğini hiç sanmıyorum. Onu arkadan oyun kurmada görevlendirmesi çok daha muhtemel. Bu çerçevede hücum hattının neredeyse 4’te 3 oranında değişmesi gerekiyor.

Etiketler :