1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. "Stattaki herkes golü önceden bildi"
"Stattaki herkes golü önceden bildi"

"Stattaki herkes golü önceden bildi"

Kenan Başaran, Beşiktaş'ın Gençlerbirliği'ni 3-0 yendiği maçı değerlendirdi.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Hürriyet gazetesi yazarı Kenan Başaran, bugünkü köşe yazısında şunları yazdı:

Maçın ilk yarısını Beşiktaş geride bile kapatabilirdi. Oğuzhan’ın golü durumu tersine çevirmek açısından çok önemliydi. Sinirli hallerini geride bıraktıktan sonra ikinci yarıda siyah beyazlılar için skoru bulmak zor olmadı.

Güneş, perşembe günü basın toplantısında “Gelişmek için güçlü rakip lazım” demişti. Özat da sanki “Peki hocam” demek, için Vodafone Arena’ya gelmişti.

Beşiktaşlı futbolcuları da, kulübedeki Güneş’i de sinirlendiren agresif bir oyun anlayışıyla dinamik bir Gençlerbirliği vardı sahada. Sorun Gençler’in sert oyunu değil, topa sertlikle oyuncuya sertliği iyi süzemeyen hakemlik anlayışıydı. Sanırım Güneş’in ayarlarını da bozan bu zihniyetti. Fakat, daha önce sinirlendiğinde bunun takımını da olumsuz etkilediğini tecrübe etmiş Güneş, yine de sakin kalmayı bilmeliydi. Beşiktaş, ne camia olarak ne de yeşil zemindeki takımıyla gerilimi yönetebilen bir yapıda değildir.

Oyuna dönersek… Özellikle Aydın-Serdar ikilisi Kartal’ın sol kanadını felç etti. Beşiktaş, alışık olduğu pas oyununu bir türlü devreye sokamadı. Oğuzhan, uzun süre, topla çok fazla öne hamle yapamadı. Kenarda Babel, mücadeleci ama orta yapamayan bir haldeyken Quaresma’nın topları da kuşların bile kafa vurmasına olanak vermeyecek yükseklikteydi.

Fabri’nin çıkması ve ritmini bulmayan Beşiktaş, geride bile kapatabileceği ilk 45’i, Oğuzhan’ın tüm stresi de boşaltan golüyle, beklenmedik şekilde kazançlı kapadı.

Özat, soyunma odasında “Önde basmaya devam” demiş ki Gençler aynı cesaretle ikinci 45’e çıktı. 52’de o çok hırpalanmış Tolga Zengin, müthiş bir refleksle kırılma anına imza attı. İkinci devre sinirleri alınmış Beşiktaş’ın haliyle topla ilişkisi de arttı. 61’de Talisca, aslında penaltı attı. Zira serbest vuruş mesafesi ve açısı ‘Talisca’nın yeri’ydi. Stattaki herkes golü önceden bildi.