Talisca direksiyonu alırsa Beşiktaş durdurulamaz

Ligin ilk yarısını istediği gibi geçiremeyen ve zirvenin uzağında kalan Beşiktaş'ın, ikinci yarıya nasıl başlayacağı merak konusuydu. Antalya'da yapılan kamptan gelen bilgiler, takımın iyi, iştahlı olduğu yönündeydi. Nitekim bu bilgiler, Beşiktaş'ın Antalya maçında ortaya koyduğu oyunla doğrulandı. Takımı daha istekli, daha yırtıcı buldum. Kampın yorgunluğu henüz geçmemiş o çok net gözüküyordu, aslında rakibin güç kaybetmiş Antalya olması da bu açıdan iyi oldu diyebiliriz.

Maça çok iyi başlamışken orta sahada yapılan bireysel bir hatanın ardından gelen gol moralleri bozdu. Taraftarların aklından 'yine mi puan kaybı' soruları geçmeye başladı. Ancak her zaman gol yediğinde oyundan düşen Beşiktaş, bu sefer ayakta kalmayı başardı. Sahneye çıkan ve bence attığı goller dışında oynadığı oyunla da maçın yıldızı olan Talisca, 3 puanı Beşiktaş'a kazandırdı.

Oyunda değişim var

Ben Beşiktaş'ın oyununda değişim olduğunu gözlemledim. Sezonun ilk yarısında sadece Quaresma üzerinden giden takım, bu sefer Babel'i daha fazla kullanırken, oyunu ortadan da oynamaya çalıştı. Bu oyun mantalitesi, Quaresma'nın üzerindeki baskıyı da biraz olsun azaltacaktır. Ligin ilk yarısında yaptığı anlamsız ve zamansız ortaları, ikinci yarıda çok fazla görmeyeceğiz gibi. Dikkat ettiğim bir başka konu da duran toplar. Şenol Güneş, bu soruna da el atmış. Her duran topa giden Quaresma, bu sefer Caner'e bıraktı kornerleri. Oynanan oyunda değişim olması güzel geçiş sürecinde puan kaybı yapılmazsa o zaman çok daha anlamlı ve güzel olacak.

Forvet şart!

Negredo iyi güzel de gerçekten çok ağır ve Şenol Güneş'in de söylediği gibi hareketsiz. Beşiktaş'a bir golcü daha şart ve gelecek oyuncu kesinlikle hareketli, savunma arkasına koşu yapabilen, topla gidebilen bir oyun tipine sahip olmalı. Bu özelliklerin hepsi de Javier Hernandez ve Welbeck'te mevcut. Onlar olmazsa da Vagner Love, bu kalıba uygun bir oyuncu. Çünkü; Negredo, Larin, Pektemek üçlüsü ile Beşiktaş'ın şampiyonluk şansını çok düşük görüyorum. Her maç Talisca'nın şapkadan tavşan çıkarmasını beklememeliyiz.

Talisca farkını koydu!

İlk yarının hayal kırıklığı Talisca, Antalyaspor maçıyla kendine geldi mi acaba? Oynadığı oyun beni tatmin etti, çok iyi işler yaptı ama önemli olan bunu 17 maça yayabilecek mi? Bu oyunu tek maçlık ise yine işimiz var ilerleyen haftalarda ama Talisca bu oyunu uzun vadeli oynarsa işte o zaman gerçekten fark yaratacaktır. Brezilyalı ikinci yarıda direksiyonu eline bir alırsa, Beşiktaş durdurulamaz olur.

Fazla uzatmadan; Beşiktaş, ikinci yarıya güzel bir başlangıç yaptı ama düzeltilmesi gereken çok şey var. Bu takım ve teknik ekip, şampiyon olabilecek güce ve kapasiteye sahip. Benim inancım büyük, Beşiktaş'ın lig sonuna kadar üstüne koya koya gideceğina inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar