1. HABERLER

  2. TARİHTE BUGÜN

  3. TARİHTE BUGÜN | Memduh Ün'e saygıyla...
TARİHTE BUGÜN | Memduh Ün'e saygıyla...

TARİHTE BUGÜN | Memduh Ün'e saygıyla...

Geçtiğimiz yıl bugün hayatını kaybeden Türk sinemasının duayen isimlerinden Memduh Ün, aslında Beşiktaş'a da adını altın harflerle yazdırmış bir isim.

A+A-

Fatma Girik'in hayat arkadaşı, Türk Sineması'nın en önemli isimlerinden biri olan Ün'ün az bilinen yönüydü Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşamış eski bir futbolcu olması.

Beşiktaş'ın 1940-41 sezonu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ün futboldan koptuktan sonra 1947'de sinemaya oyuncu olarak girmişti. Ün, 1955'te Yetim Yavrular ile yönetmenliğe ilk adımını atmıştı. Yapım şirketi kurup 70'in üzerinde film çeken Ün, senaryolar yazmış, ayrıca bir filmin müziğini, iki filmin de kurgusunu yapmıştı. Ün pek çok önemli ödülün de sahibiydi.
 
BEŞİKTAŞ'TA ŞAMPİYONLUK
 
Memduh Ün günümüzdeki haklı şöhretini yönetmenliğine borçlu olsa da gençlik dönemlerinde futbolculuğuyla tanınıyordu. Gençliğinde iyi bir futbolcu olan Ün, Beşiktaş'ta Baba Hakkı, Şeref Görkey, Şükrü Gülesin gibi efsanelerle birlikte forma giymiş hatta şampiyonluk bile yaşamıştı.

1-008.jpg
Soldan sağa; Hakkı Yeten, Memduh Ün, kaleci Mehmet Ali. (Şeref Stadı)
 
Memduh Ün Vefa, Langaspor, Galataspor, Kurtuluş gibi takımlarda oynadıktan sonra 1940'ta siyah beyazlı takıma transfer oldu. 1940-1941 sezonunda tüm maçlarını kazanarak şampiyon olan Beşiktaş'ta orta sahada forma giydi. Bir yandan da Tıp Fakültesi'ndeki eğitimine devam etti.
 
Ancak sakatlığı yüzünden Beşiktaş'ta 2 sezonda 19 maça çıkabilen Ün, ardından Ankara Demirspor, Seyhanspor, Muhafızgücü, İstanbulspor ve İETT'de de oynadı.

12.jpg
Beşiktaş takımı 1940. Ayaktakiler soldan; Şeref Görkey, Hakkı Yeten, Çengel Hüseyin, Sabri Gençsoy, Halil Köksalan, Memduh Ün, Rifat, Şükrü Gülesin, Oturanlar; Enver Demir, kaleci Mehmet Ali, Yavuz Üreten.
 

Önceki ve Sonraki Haberler