TFF talimatları ne diyor? Beşiktaş, yaşanan vakalar nedeniyle hükmen yenik sayılabilir mi?

TFF talimatları ne diyor? Beşiktaş, yaşanan vakalar nedeniyle hükmen yenik sayılabilir mi?

Ardı ardına açıklanan korona virüs vakaları endişeyi artırırken, Beşiktaş, maça çıkamayacak hale gelirse TFF talimatına göre hükmen yenik sayılacak. İşte detaylar...

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş'ta birçok futbolcunun ve teknik direktör Önder Karaveli'nin Covid-19 testinin pozitif çıkmasıyla gözler Türkiye Futbol Federasyonu talimatına döndü.  TFF'nin koronavirüs talimatı maça çıkamayan takım için hükmen mağlubiyet kararı verilmesini öngörüyor.

Süper Kupa maçı öncesi başladı

Beşiktaş'ta Antalyaspor ile yapılan Süper Kupa karşılaşması öncesi Oğuzhan Özyakup testi pozitif çıktığı için Katar'a götürülmedi. Doha'da korona olduğu belirlenen Rachid Ghezzal ve Mehmet Topal da özel uçaklarla Türkiye'ye getirildi.

Önder Karaveli de korona oldu

Siyah beyazlılar,  Teknik Direktörü Önder Karaveli ile birlikte 3 futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıktığını açıkladı. Bu isimler 7 gün karantinada kalacağından Çaykur Rizespor maçında olmayacak.

Beşiktaş sahaya çıkamazsa ne olur?

Hali hazırda 6 futbolcusuna kesin Covid-19 tanısı konulan ve 4 futbolcusunda da şüphe bulunan Beşiktaş'ı, hastalığın daha da yayılması ve sahaya çıkacak oyuncu bulunmaması durumunda büyük bir tehlike bekliyor. TFF'nin talimatlarına göre bir takım maça çıkamazsa hükmen yenilgi kararı veriliyor.

TFF'nin koronavirüs talimatı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun konuyla ilgili maddesi şöyle:

TFF KORONAVİRÜS ERTELEME KURALI

(5. MADDE - 9. FIKRA)

Kulüplerin pozitif vakalar nedeniyle, futbolcu sayısının 9’un altına inmesi halinde, müsabakaya çıkamamaları ile anılan kulüpler hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilir.

Pozitif vakalar sebebiyle maç erteleme durumu bu sezon TFF tarafından düzenlenen yeni talimatname ile kaldırıldı. Erteleme sadece TFF'nin vereceği özel karara tabii. (Ajansspor)