1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. ''Tolgay bir an önce Milli Takım forması giymeli''
''Tolgay bir an önce Milli Takım forması giymeli''

''Tolgay bir an önce Milli Takım forması giymeli''

Uğur Meleke göre Tolgay bir önce milli takım forması giymeli. Yoksa...

A+A-

Hürriyet gazetesi spor yazarı Uğur Meleke, son yayınlanan "Tolgay'dan faydalanmalıyız acilen..." başlıklı yazısında Beşiktaş'ta Tolgay'ın durumunu değerlendirdi. Meleke şunları yazmış:

"Sakatlığını atlatıp takımında forma giymeye başlayan genç orta saha oyuncusu, Ay Yıldızlılar için biçilmiş kaftan. Ancak henüz hangi milli takımda oynayacağı belirlenmiş değil. Sorun ise aşılmayacak cinsten değil. Tolgay Arslan, nihayet sakatlık etkisini üzerinden atıp, zincirlerinden kurtulup futbolunu oynamaya başlamış doğal bir yetenek. Süper Lig’in önemli bir değeri. Beşiktaş’ta orta sahanın yaratıcılığı Sosa’nın gidişi, Oğuzhan’ın sağlık sorunları, Talisca’nın on numara değil, ikinci santrafor oluşu nedeniyle bir süredir sıkıntılı. Tolgay, toparladıkça bu sorunu da tamir edebilecek en önemli enstrüman gibi duruyor şu an.

Ancak daha önce de birkaç kez yazdım: Tolgay, sadece Beşiktaş için değil, Türk futbolu için de kritik bir adam. Lakin A Milli Takım’ımız ondan faydalanamıyor. Sebebi de şu: Genç oyuncu 2009-2010’da Türkiye U19 ve U21, sonrasında da Almanya U21 forması giydiği için FIFA ondan bir ulusal forma tercihi talep ediyor. Tolgay da o gün Almanya Milli Takımı’nı tercih ettiğini yazılı olarak beyan ediyor. FIFA da bu yüzden, Tolgay’ın bir karar değişikliği yapıp tekrar Türkiye seçimi yapmasına müsaade etmiyor. En azından şimdilik.

Tolgay, henüz hiçbir ülkenin A Milli Takım formasını giymemiş durumda. Ve sırf birtakım anlamsız yönetmelik engellerine takıldığı için de belki kariyeri boyunca hiçbir milli takımın formasını giyemeyecek.

Peki kimin kârı olacak ki bu işten? Tolgay’ın hiçbir milli takımda oynamaması ne Türkiye’nin, ne Almanya’nın, ne de FIFA’nın işine yarar! FIFA’nın asli görevi futbolculara memuriyet yaptırmak değil, aksine onların memuru olmak. İşlerini kolaylaştırmak. Basitçe oynamalarını sağlamak. Oynamamalarını değil.

Bence Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri, önce Almanya Futbol Federasyonu sonra da FIFA ile temasa geçerek Tolgay konusunda girişimde bulunmalı. Tolgay, eğer Fatih Terim tarafından tercih ediliyorsa Türkiye Milli Takımı formasını giymeli. Anlamsız kâğıtlara takılmamalı. FIFA gerçek ödevini, yani oyuncuları sahaya çıkarma ödevini yapmalı."  (Hürriyet)

Önceki ve Sonraki Haberler