Tümer Metin: "Josef soyunma odasında..."

Tümer Metin: "Josef soyunma odasında..."

Süper Lig'in 39. haftasındaki karşılaşmada lider Beşiktaş, konuk ettiği Atakaş Hatayspor'a gol yağdırdı: 7-0. 3'te 3 yapan siyah-beyazlı ekip, şampiyonluk yolunda son 3 haftaya büyük avantajla girdi.

Ajans Beşiktaş - Süper Lig'de artık şampiyonluk yarışında son dönemece girilirken, Beşiktaş, Vodafone Park'ta Atakaş Hatayspor'a 7-0'lık skorla fark atarak mutlu sona bir adım daha yaklaştı. Eski milli futbolcu ve TRT Spor yorumcusu Tümer Metin, maçı değerlendirirken, çok konuşulacak iddia ortaya attı. İşte Tümer Metin'in sözleri...

"ŞAMPİYONLUK ARZUSU, COŞKUSU"

"Maçın 10. dakikasında kalemi bıraktım, maçı izledim. İlk 15 dakika itibariyle altığım tek not, bazen topun arkasından koşmaktan yorulursun, bazen pozisyona koşmaktan yorulursun. Bugün 42'de Ghezzal ceza alanında pozisyona gitmekten düştü. Bunu şampiyonluk arzusuyla, coşkuyla, 1 milyon parametre ile özetleyebilirsiniz.

"BAHANE ÜRETMEDİ"

Aboubakar üzerinden bir oyun anlattık, zaman zaman teknik adamlarımız bahane üzerinden maçları yorumlar. Aboubakar yok, Larin oynar, Aboubakar gibi olur mu derken oldu. Larin ve Aboubakar yok, 'E Gökhan Töre oynar' dedi Sergen hoca. Gökhan Töre de oldu. Bahane üretmeden, arkasına sığınmadan, inandığı oyunun arkasında durarak haftaları kurtardı.

"GÜMBÜR GÜMBÜR OYUN"

Rize'de oyun başlıyor, gümbür gümbür. İçeride Hatay ile oynuyor, zor takım, hücum hattı iyi, acabaya gerek yok, bir oyun başlangıcı, ben şampiyon gibi başlarım oyunu. Futbolda da son 3 haftada bence değişmez ama şampiyon gibi diye ekliyoruz.

"7-8 OYUNCUDAN YÜZDE YÜZ VERİM"

Rosier'in sağdan kesip Rıdvan'ın attığı, Rosier'in kesip Larin'in 2. direkte dokunduğu oyunun genel tanımıydı sezonda. Çok gol buldular bu şekilde. Akan oyunda da kaybettiği dakikada Josef ve Atiba gibi oyunculara sahip olduğu için fark yaratan bir Beşiktaş izledik. Önce oyunu bulacaksın ve geniş kadro mu, 13-14 kemik oyuncu mu? 13-14 oyuncunun 7-8 tanesinden yüzde yüz verim alırsan, orada da fark yaratabiliyorsun.

"İÇERİDEN ALINAN BİLGİ..."

Oyuncunun sahiplenmesine örnek vereyim, içeriden alınan bir bilgidir. Rize maçında Mensah oyuna giriyor, bir top kaptırıyor, kovalamıyor, bir top daha kaptırıyor, kovalamıyor. Normalde grubun içindeki oyuncuların reaksiyonunu göstermiyor.

"NASIL KAPTIRIP KOŞMAZSIN!"

Josef de Souza, ki bence sezonun en önemli oyuncularından biri, yüzde yüz sezonun 11'ine girecek bir isim, maç sonunda Mensah'ın üzerine yürüyor soyunma odasında, 'Nasıl kaptırıp koşmazsın' diye. Bunu kötü bir örnek olarak anlatmıyorum, oyunu ve takımı sahiplenmesi adına verdiğim bir örnek bu. Nasıl koşmazsın, nasıl yükü başkasından almazsın diye üzerine yürüyor.

"LJAJIC'I DIŞARIDA BIRAKIYORUM"

Atiba, Josef, önde Larin kariyer sezonunda, Aboubakar yüzde yüz katkı aldığınız oyuncu, Ghezzal nasıl geldi, yolu düştü ve bu performansı verdi, seneye nasıl tutarsın soru işaretleri var. Kimileri Ljajic'i dışarıda bırakabilir, ben bırakıyorum dışarıda, Mensah ve Ljajic dışında yüzde yüz ile oynayan bir grup. (Sporx)

Önceki ve Sonraki Haberler