"Vagner Love, Cenk'ten daha büyük bir golcü"

"Vagner Love, Cenk'ten daha büyük bir golcü"

Fotomaç Gazetesi Yazarı Turgay Demir, Beşiktaş'ın yeni transferi Vagner Love'ı yorumladı.

Ajans Beşiktaş - Fotomaç Gazetesi Yazarı ve A Spor Yorumcusu Turgay Demir, Beşiktaş'ın son durumunu ve Vagner Love transferini Futbol Arena'ya değerlendirdi.

Vagner Love sizce Beşiktaş'ın aradığı golcü mü?

Bence her takımın aradığı golcü. Onu uzaktan izleyenler sadece boş alan bulunca oynadığını düşünüyorlar. Oysa belli bir vücut açısını kollamadan, her açıyla topa vurabilen, havadan-yerden çok etkili bir golcü. Beşiktaş son 3 senelik, Şenol Güneş zamanındaki oyununa bakarsanız maçın yüzde yetmişini rakip takım ceza sahası civarında oynuyor Beşiktaş. Alanyaspor'da gol krallığı yaşayan Vagner Love'un Beşiktaş'ta çok daha kolay gol atacağına inanıyorum. Beşiktaş en önemli eksikliğini gidermiş ve şampiyonluğun en güçlü favorisi haline gelmiştir bu transferle. 

Sizce Cenk Tosun'un yerini doldurur mu?

Bence Cenk Tosun'un yerini doldurmak çok zor bir şey değil. Cenk'in attığı goller ortada. Şenol Güneş sisteminde Cenk Tosun ne yapıyordu? Vagner Love yapar mı? Bence yapar. Gol açısından Cenk'ten daha fazla atar. Daha büyük bir golcü çünkü.

Fikret Orman Kulüpler Birliği Başkanlığı'na aday oldu. Ne dersiniz? Şansını nasıl görüyorsunuz?

Başına bela arıyor Fikret Orman. Beşiktaş başkanısın. Bir sürü yük var omuzlarında. Dünyanın yükü omuzlarında… Bir de Kulüpler Birliği Başkanı olduğun zaman, kendi kulübünün haklarını savunmakta sıkıntı yaşarsın. Söylediğin her laf Kulüpler Birliği kimliğin altında değerlendirilir ve derler ki Kulüpler Birliği Başkanı böyle konuşur mu?  Konuşamaz hale gelirsin. Şampiyonluk yarışında 4 takım varken bir kulüp başkanının kendini böyle pasivize etmesi doğru bir şey değil. Elbette kazanacaktır. Zaten başka aday da çıkmaz karşısına bence. Büyüklerden biri aday oldu mu başkası çıkmaz. Anadolu kulüplerinde böyle bir terbiye vardır. Ben olsam aday olmazdım. Bence yanlış bir şey yapıyor.

Şenol Hoca'nın stoperde Pepe-Medel ikilisini nasıl buldunuz?

Ben Pepe-Vida varken Pepe'nin yanında Hakkı Yeten ile Süleyman Seba'yı bile denemem. Yani Pepe-Vida oynatacaksın ki uyum sağlasınlar. Oynatmazsan her maçta şunu tartışırız: Uyumlu mu bu ikili? Vida ne zaman uyum sağlayacak? E oynarsa uyum sağlar. Bir hafta Pepe-Medel, öbür hafta Tosic bilmem ne yaparsan Vida, vidalıktan çıkar tornavida olur. Gerek yok. Oranın hakkı Pepe-Vida'dır. Bayern Münih maçına giderken Pepe-Vida gideceksin. Önlerinde de Medel olacak. Atiba ile Medel olacak ki sağlam durasın.

Larin nasıl bir transfer?

Küçük Aboubakar diyebilirim. Yaş olarak değil, kariyer olarak söylüyorum. Gerçek Aboubakar olma ihtimali çok yüksektir. Farklı, yetenekli bir futbolcudur ve Şenol Güneş'in sisteminde bir yıldız haline gelecektir. Yeterli süreyi de bulacaktır, Beşiktaş 3 kulvarda oynuyor. Gelecek 5 yılın planında, Talisca, Mitrovic, Orkan Çınar, Oğuzhan, Vida, Larin, Tolgay'ı da katarsak 7 tane geleceğin iskeleti var. Bir yandan tecrübeli ve yaşlı oyuncularla şampiyonlukta ve Avrupa'da başarıyı arayan Beşiktaş diğer yandan da gençleşmenin, yaş ortalamasını gelecek yıllarda düşürmenin yollarını arıyor. Doğru işler yapıyor.

Messi Beşiktaş'ın Bayern karşısında şansının olmadığını söyledi. Siz ne dersiniz?

Messi şansı var deseydi, Beşiktaş'ın Bayern'i yenmesinin ya da tur atlamasının hiçbir önemi olmazdı. Normal olurdu zaten. Doğruyu söylüyor. Şansı çok az. O yok diyor çünkü Beşiktaş'ı tanımıyor. Ortadan bakınca biz de diyoruz Bayern şans tanımaz. Bizi umutlandıran Beşiktaş'ın böyle maçlarda başka bir Beşiktaş olması.

Siz umutlu musunuz?

Elbette umutluyum. Beşiktaş böyle maçları her zaman iyi oynamıştır. 2 maçtan birinde Bayern'in pestilini çıkarırız ama hangisinde bilmem.

Demba Ba Göztepe'ye transfer oluyor. Beşiktaş'ın eski golcüsü için ne dersiniz?

Bence Demba Ba çok büyük bir golcü. Bence Beşiktaş'a Gomez'den önce geldiği için son 20 yılda gelen en büyük golcülerden bir tanesiydi. Sakatlık şu bu… Giderken kazandırdı, gelirken bedava geldi. Seneye de Beşiktaş'ta olacak zaten. Benim bildiğim Beşiktaş ile anlaştı. Göztepe'ye 6 aylığına kiralık gitti. Seneye Beşiktaş'ta olacak. O nedenle Tamer Hoca gibi iyi bir hocanın eline gitti. Orkan Çınar Şifo Mehmet'in eline gitti. Bunlar bana göre küçük Şenol Güneşler. Aynı sistemle oynatan, hücumu seven oyuncuyu parlatan. Aykut Kocaman gibi yıldız oyuncudan nefret etmiyorlar. Dolayısıyla parlatacaklardır. Beşiktaş çok doğru işler yaptı. Demba Ba şu an bilinmiyor ben biliyorum ama o da seneye dönecek. Pırıl pırıl parlayarak dönecek tıpkı Orkan gibi…

Etiketler :