Vodafone Park'taki çimler neden hastalandı? İşin uzmanı anlattı...

Vodafone Park'taki çimler neden hastalandı? İşin uzmanı anlattı...

Öğretim Üyesi Dr. Salman, “Tüm canlılar hastalığa yakalanır. Bu çim de olsa insan da olsa fark etmez. Bakımı yıllık 2 milyon TL civarını bulan zemini doğru ellere teslim etmeli” dedi

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş'ın LASK Linz'le Vodafone Park'ta oynadığı maça kötü zemin damga vurdu. Kulüp, çimlerin bir hastalık nedeniyle bozulduğunu açıklarken Ege Üniversitesi Çim Bölümü'nde görev yapan Öğr. Üyesi Dr. Ali Salman'dan çarpıcı bir değerlendirme geldi:

"Tüm canlılar hastalığa yakalanır. Bu çim de olsa insan da olsa fark etmez. Doğru zamanda hastalığı öngörmek ve müdahale etmek önemli. Bitkiye insan gibi bakmak lazım. Çünkü bitki ve hayvan hücresi arasındaki fark çok fazla değil. Aynı zamanda yoğun nem ve sıcaklık da hastalığın baş sebepleri arasında yer alıyor. Yaşanan durum da bunun bir parçası olabilir. Beşiktaş'ın 2 gün sonra yine aynı statta oynaması çimleri daha da yoracaktır. Bu tedavi sürecini de etkileyebilir. 300-400 milyonluk stadyumlar yapılıyor ülkeye, senede 2 milyon TL civarı da bakım bedelleri doğru insanlarla çalışılarak harcanırsa zeminlerde de sorun olmaz." (Sabah/Taner Karaman)

Etiketler :