Yabancı sınırına Tosun Paşa tokadı!

Diğer takımlardan aldığı daha büyük teklifleri "Ben Beşiktaş'ta oynayacağım" diyerek reddeden içinde gerçek Beşiktaş sevgisini taşıyan Cenk Tosun, çalışmasının karşılığını alarak, taraftarı olduğu ve formasını terlettiği takıma para kazandırarak Premier Lig'in yolunu tuttu. Hem de ne para... Türkiye ligi rekorunu kırarak Everton'a transfer olan Cenk Tosun, bonuslarla birlikte 30 milyon euroya yaklaşan bir parayı Beşiktaş'a kazandırdı.

Ülkemizdeki futbol otoritelerinin(!) son zamanlarda çokça dile getirdiği "Yabancı sınırı" adlı bomboş uygulamaya birinci tokatı Cenk Tosun vurdu. Tosun Paşa, yatarak para kazanma derdine düşen bazı Türk futbolcularına, çalışarak nelerin olabileceğini gösterdi. Tatile bile özel antrenör eşliğinde giden, çalışmayı bir an bile bırakmayan Cenk Tosun artık hem Beşiktaş, hem de Türkiye bayrağını dünyanın en büyük liginde, Premier Lig'de dalgalandıracak.

Hiç küsmedi, hep çalıştı!

Beşiktaş'a transfer olduğu 2014-2015 sezonunda Slaven Bilic'in gözüne giremeyen, Mustafa Pektemek'in bile arkasında kalan Cenk, hiç yılmadı. O yıl Demba Ba'dan kaptı bir şeyler. Ertesi sene Mario Gomez'in arkasında 2. forvet pozisyonuna yükseldi. Gomez'den de çok şey öğrendi. Sonra, Aboubakar rakibi oldu. İlk yarıda 11'de olsa da, ikinci yarı Aboubakar, Cenk'ten formayı kaptı. O sezon ligi 20 golle tamamlayan Tosun Paşa, gol atmasına atıyordu da oyun içerisinde kaybolup gidiyordu.

O sezonun sonunda bu sorunu da üzerinden attı. Artık komple bir forvete dönüştü. Gol vuruşları zaten iyi olan Cenk, oyun repertuarını da genişletti. Top süren, adan eksilten, bir 10 numara gibi kilit pas atan komple bir forvete evrildi. Çalışmanın karşılığını aldı.

Şenol Güneş faktörü!

Cenk'in yaşadığı bu gelişimde elbette Şenol Güneş'in de katkısı büyük. Güneş, takıma geldiği ilk günden bu yana Cenk'e inandığını, güvendiğini belli etti. Medya karşısında da Cenk'i övüp durdu. Tosun Paşa da hocasını yanıltmadı. Şenol Güneş ilk şampiyonluk sonrasında katıldığı bir canlı yayında Cenk için "Bu gördükleriniz daha fragman, siz daha gerçek Cenk'i görmediniz" demişti. Evet, hoca çok haklı çıktı. Cenk bize sadece fragmanı izletmiş. Filmi izlemeye yeni başlıyoruz.

Eminim çalışmayı bu kadar seven, devamlı ekstra antrenman yapan Cenk, daha da yükselecek. Premier Lig'te kalıcı hale geleceğine, Everton'dan da daha iyi bir takıma transfer olacağına inancımız sonsuz. Haydi Tosun Paşa, Beşiktaş taraftarları başta olmak üzere tüm Türkiye'yi atacağın gollerle gururlandır. Bizler sana çok inanıyoruz. Zaten artık efsane oldun ama jübileni Vodafone Park'ta, Beşiktaş taraftarları önünde yapacağın gün belki de en büyük efsane olacaksın. Yolun açık olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar