Ali Fuat Duatepe

Ali Fuat Duatepe

Yayıncı kuruluş algı mı yapıyor?

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş-Galatasaray derbisi geride kaldı. Fatih Terim’in bir pozisyon haricinde maçın hakemine yönelik eleştiri gelmedi. Yayıncı kuruluşun dağıttığı özet görüntülerden sonra ortalık karıştı. Hemde ne karışma…

Yayıncı kuruluşun özet görüntülerinde Beşiktaş’ın yıldızı Alex’in kahramanı olduğu 4 pozisyon ayrıntılarıyla yer alıyordu. Hakem hocalarının yorumuna göre Alex bunlardan üçünde sarı kart görmeliydi. Yani işin gerçeği kırmızı kartı hak etmişti! Batshuayi aynı şekilde yumruk atıyordu. VAR devreye girmeli Batshuayi kırmızı kart görmeliydi! O zaman Beşiktaş’ın bulduğu ikinci gol olmayacaktı.

Bu, “Beşiktaş maçı hak ederek almadı, hakem desteği ile aldı” deyip, algı oluşturmak sayılmaz mı?
Sonra ben hafızamı geri sarıp maçtaki bazı pozisyonları gözümün önüne getiriverdim. Yayıncı kuruluşun özete koymadığı başka tartışmalı pozisyonlar vardı. Mesela Morutan’ın Umut Meraş’ın yüzüne gelen ve hakemin faul bile vermediği tekme. Bandı ileri sardım, Ghezzal kazandığı topla orta saha çizgisine yakın bölgede takımı atağa kaldırırken yapılan faulü gördüm. Tesadüf pozisyonun kahramanlarından Taylan sarı kartlıydı. Hatta Pjaniç dayanamadı geldi Aydınus’a, “umut vadeden atak” uyarısı yaptı, Aydınus, “dikine gitmiyordu” savunması yaptı.

Bandı ileri geri yaptım; Aaaaaa baktım tartışmalı Yedlin-Larin pozisyonu yok. Allah’tan gecenin bir yarısı TRTSPOR ekibi “özel ricayla” görüntüye ulaştı. Bir de ne görelim pozisyon NET penaltıymış. E peki bu pozisyonda Yedlin hangi kartı görmeliydi diye sorguladım. Sonra Yedlin’in formadan çekme dahil kısa süre içinde kartlık 3 hareketini gördüm.

Şimdi gelin Z raporunu alalım;

Özet görüntülere bakarsanız Beşiktaş’a iki kırmızı kart çıkmamış. Penaltı doğru ama Vida’ya sarı kart çıkmamış. Beşiktaş’ın ikinci golü öncesi faul var.

Ben filmi geri sarınca gördüm: Galatasaray aleyhine iki kırmızı kart çıkmamış, Beşiktaş lehine iki net penaltı atlanmış, Morutan’a sarı verilmemiş.

Ben fotoğrafı çektim.

Gelin kararı siz verin;

Yayıncı kuruluş bunu kasıtlı olarak yapıp manipülasyonla “algı mı” oluşturuyor, yoksa masumane bir durum mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar