Yazarlardan Beşiktaş değerlendirmesi

Yazarlardan Beşiktaş değerlendirmesi

Spor yazarları, Beşiktaş'ın kupada Ankaragücü'ne elendiği maçı köşelerinde yorumladı. İşte yazarların sözleri...

Ajans Beşiktaş - Spor yazarları, Beşiktaş'ın kupada Ankaragücü'ne elendiği maçı köşelerinde yorumladı. İşte yazarların sözleri...

"HOCAM BENİ OYNATMA DİYOR"

Güntekin Onay/Hürriyet: "Oyunun büyük bölümünde dağınık bir takım vardı. Beşiktaş, oyunun büyük bölümünde dağınık bir görüntü ortaya koydu. Takım boyu uzundu, bloklar arasında ciddi kopukluklar vardı. Sol kanat hiç işlemedi. N’Koudou aldığı her topu kaybetti, Umut Meraş da Şenol Güneş’e “Hocam beni oynatma! Ben Beşiktaş futbolcusu değilim” dercesine bir performans ortaya koydu. Dün akşam Başkent’te muhteşem bir Gedson Fernandes seyrettik. Bir futbolcu bu kadar geniş bir alanda yüksek tempoyla bu kadar nasıl koşabilir? Bu kadar yüksek enerji ile ikili mücadele kazanıp pas arası yapar. Orta alanda pas organizasyonu dışında delici dribblingler ile nasıl rakip savunmayı zorlar? Gerçekten de şaşkınlıkla izledik. Gedson’un temposuna yakın bir orta saha daha transfer edilirse Beşiktaş bambaşka bir seviyeye ulaşır."

"KALEYE GİTMEKTE ZORLANDI"

Turgay Demir/Sabah: "Müthiş bir Kupa maçı izledik Ankaragücü'nden Atakan ve hakem Sarper Barış Saka'nın tüm olumsuz etkilerine rağmen diğer futbolcuların mücadele azmi, sadece oynamayı düşünmeleri keyifli, kıran kırana bir maç izlememizi sağladı. İlk yarıda Beşiktaş'taki ağır rotasyon, tüm dengeleri alt üst etmişti. Savunmanın göbeğindeki Emrecan ve Tayyip'in uyumsuzlukları, Saiss'in öne çekilmesi Ankaragücü'nün kolay pozisyonlar bulmasına neden olurken Beşiktaş kaleye gitmekte bile zorlandı. İkinci yarıyla birlikte Emrecan çıktı, Saiss yerine geçti, Tosun Paşa da en öne kurulunca Beşiktaş Beşiktaş gibi oynamaya başladı. Duruma göre 4-3-3, bazen 4-4-2 şeklinde sahaya yayılan Kartal ikinci 45'te oyunun hakimiydi."

"FUTBOLUN EN BÜYÜK SORUNU"

Baskı, yakalanan pozisyonlar, kaçanlar, verilmeyen penaltılar derken Tosun Paşa çıktı sahneye ve klasını konuşturdu. Normal süre 1-1 sona erince uzatmalarda da sağlam bir maç izledik. Uzatmalarda da sonuç değişmeyince iş penaltılara kaldı, kim kazansa hak etmiş, kim kaybetse yazık olacaktı. A.Gücü hak etti, Atiba üst üste iki kez kötü penaltı kullanınca Beşiktaş'a yazık oldu. Unutmadan… Atakan dün de tatlı su kurnazlığı yaparak Muleka'yı attırmak istedi! Ayıp! Hadi Atakan'ın oyun ahlakı böyle diyelim peki maçın hakemi Saka'ya ne demeli! Bir hakem net olarak görmediği pozisyonda direkt kırmızı kart çıkarır mı? Ayıp, gerçekten ayıp. Türk futbolunun en büyük sorunu hakemler bu net.

"HEM OYUNU HEM OYUNCUYU BOZAR"

Ali Gültiken/Sabah: "Ankaragücü'nün etkili bir takım olduğunu bir kez daha gördük. Özellikle Tolga'nın liderliğinde Ali Sowe, Emre, Diack ve Zahid; Beşiktaş'ı çok zorladılar. Beşiktaş'ın rakibinin topa bu kadar sahip olmasına müsaade etmesi hem Ankaragücü'nün kadro kalitesinden hem de Beşiktaş'ın orta alan zafiyetinden kaynaklandı. Bu kadar iyi ayaklara sahip futbolculara zaman ve alan bıraktığınızda sürekli peşinden koşmak zorunda kalırsınız. Bu da hem oyunu hem oyuncuyu bozar. Coşkulu ve istekli futboluyla Ankaragücü, turu Beşiktaş'a oranla daha çok istedi. Maçın normal süresi içinde de belki istedikleri sonucu alabilirlerdi ama uzamış olması onlar adına neticeyi değiştirmedi. Daha çok isteyenin her zaman kazandığını bir kez daha gördük."

"BEŞİKTAŞ'A BU OYUN YAKIŞMIYOR"

Oktay Derelioğlu/Takvim: Beşiktaş takımı Konyaspor ile ligde oynadığı maçta da iyi sinyaller vermemişti. Özellikle çok fazla boş alan bırakıyorlar. Rakip de bu boş alanları değerlendirince etkili oluyor. Benzer bir görüntü dünkü Ankaragücü maçında da vardı. As kadroya yakın bir 11 görsek de Şenol Güneş bazı oyuncuları ki buna Emrecan'ı örnek verebilirim, denedi. Savunma hattında Beşiktaş dikkat dağınıklıkları yaşadı. Futbol bir takım oyunu. Takım bütünlüğünden kopuyor olması Beşiktaş adına önemli bir dezavantaj. Weghorst'un ayrılmasından sonra forvet hattına yapılacak Aboubakar transferi bazı taraftarları kızdırabilir. Ama ne katkı vereceğini bildiğin oyuncular size fayda da getirebilir. Bunu zaman gösterecek. Muleka Ankaragücü maçında çok kritik bir pozisyonu harcadı. Beşiktaş ikinci yarıda ve uzatmada kıpırdadı. Futbolcular Beşiktaş'a yakışır şekilde oynamalı. Futbolda kazanmak ve kaybetmek elbette var. Umarım Beşiktaş adına kayıp bir sezon olmaz. (Sporx)