"Yeter be! Gözüne perde mi indi Kalkavan?"

"Yeter be! Gözüne perde mi indi Kalkavan?"

Spor Toto Süper Lig'in 19. haftasında Beşiktaş, Konyaspor'a deplasmanda 1-0 mağlup oldu. Mücadele sonrası spor yazarları karşılaşmayı değerlendirirken maçın hakemi Mete Kalkavan'ın kararlarını yorumladı.

Ajans Beşiktaş - Süper Lig'de ilk devrenin son maçında Beşiktaş, Konyaspor'u konuk etti. Mücadeleyi son dakika golüyle Konyaspor 1-0 kazandı. Hakem Mete Kalkavan'ın kararları tartışma yaratırken spor yazarları karşılaşmayı değerlendirdi.

BİLAL MEŞE: BU SAVUNMA İLE OLMAZ!

Trabzonspor’un en yakın takipçisi Konyaspor’a helal olsun, bulundukları konumu fazlasıyla hak ediyorlar.İçerde, dışarda fark etmiyor, müthiş bir takım oyunu sergiliyorlar, hele hele bir savunma anlayışları var ki, alkışa değer.Ayağını yere basan, takım savunmasını müthiş yapan, oyun disiplininden kopmayan Konyaspor, fırsatlar aradı, bunu da doksanda Ahmed Hassan ile buldu. Siz istediğiniz kadar topa sahip olun, istediğiniz kadar pozisyon üretin, direğe takılın, fark etmez, eğer üç puanlık golü bulamıyorsanız, atmayı beceremiyorsanız, gerisi detaydır arkadaş! Sabır, disiplin, mücadele, üç puan eşittir, Konyaspor...

'ONU BU AYIBA ORTAK EDEMEM'

Gelelim şu Kartal’ın anlı - şanlı savunmasına... Dikkat ederseniz son haftalarda sürekli kaleci Ersin kardeşimizi öne çıkarıyoruz... Niye? Penaltı kurtarıyor, kritik pozisyonlara vize vermiyor, maçın önüne geçiyor... Ancak bir kaleci bu kadar öne çıkıyorsa ve o savunma hattı rakiplerine bu kadar pozisyon veriyorsa, varın oranın halini siz düşünün! Tabi ki Rıdvan’ı o hattın dışında tutuyorum, onu bu ayıba ortak edemem.İlk yarıyı ne siz sorun, ne ben söyleyeyim... Kapanan, kontra toplarla fırsat kovalayan bir Konya, topa sahip olan, ancak iki pozisyon üreten bir Beşiktaş vardı sahada, hepsi o kadar!

'GÖZÜNE PERDE Mİ İNDİ KALKAVAN?'

Hakem Mete Kalkavan mı? Kötü oyun olunca, ister istemez gözüm hep ona takıldı maçta.. Eve gidince şu maçı bir kez daha izle, sen de şaşıracaksın, inanıyorum o kötü yönetimine! Saçına aklar düşmüş, bırakma noktasındasın, hala pozisyonları süzemiyor, hatalı kararlar veriyorsun, eyyy Kalkavan!Hani Ghezzal’a yapılan bir faul var, senin süzemediğin, o pozisyon gitti korner oldu... Velev ki o korner atışı gole dönüşse bunun hesabını kim verecek? Mpoku’nun Pjanic’in ayak bileğine basmasını görmedin mi, yoksa gözüne perde mi indi! Sarı seni kurtarmaz direkt kırmızı kardeşim... Hadi o görmedi sen nerdesin VAR’daki arkadaş Arda Kardeşler?

'O SAVUNMAYA ÇEKİ DÜZEN VERMEDİĞİN SÜRECE...'

İlk yarıda pozisyon mu?Var 1-2 tane net pozisyonu Kartal’ın... Biri Oğuzhan’ın çarprazdan attığı kalecinin iki hamlede bloke ettiği şut... Diğeri ise Batshuayi’nin yakaladığı ve kaleciden dönen pozisyonu var, hepsi o kadar.İkinci yarıda rakibine oranla daha etkili olan ve üreten, savunmayı sıkıştıran Ghezzal’la bir şutu direkten dönen Beşiktaş vardı sahada. Eğri oturacağız, doğruyu söyleyeceğiz... Oyunun tamamını kantara koyarsak Kartal’ın ağır bastığını görürürüz...Gelin görün ki, bu ağırlık bazen bu oyunda skor tabelasına yansımıyor, ağır bassan ne olur, basmasan ne olur!Hele hele o savunmaya çeki düzen verilmediği taktirde Kartal’ın zirveyi bırakın, klasmana girmesi bile zor olur!

ATTİLA GÖKÇE: PALUT KAZANDI

Beşiktaş son hafta en zor deplasmanda kaybettiği maçla tatile çıktı. İlhan Palut’un Michalak hamlesiyle maçı kazandığına tanık olduk. Önder Karaveli ise dün emanete toz kondurmamak için her şeyi denedi, olmadı.Oyunun sahibi Beşiktaş’tı. Maçın sahibi Konyaspor oldu. Beşiktaşlı futbolcular rakiplerinden daha çok topla oynadılar. (46/54)… Daha çok isabetli şut attılar (4/6)… Özellikle ilk yarıda geçen sezon da dahil olmak üzere en iyi oyunlardan birini sergiledi siyah-beyazlılar… Alıştıkları set oyununu, savunmayı da ileri çıkararak ortadan ataklarla uyguladılar…

DİSİPLİNLE GALİBİYETİ ARADILAR

Rosier’in cezası nedeniyle vekaleten sağbek oynayan sol ayaklı Umut Meraş, savunma rollerinde yoğunlaştı ama Michalak darbesini önleyemedi.. Rosier’in Ghezzal’a verdiği sistematik hücum desteğini de sağlayamadı. Sol kanatta da Larin ve Rıdvan birlikte hücum denemelerine girişemediler. Konyaspor kendi sağı, Beşiktaş’ın solundan Skubiç ve Michalak’la konuk takımı tehdit eden çıkışlar yaptı, pozisyon aradı ve ağır bir baskı kurdu. Ancak dört korner kullandıkları halde golü bulamadılar. Konyaspor bu sezon ortaya koyduğu atletik oyun alışkanlığını Beşiktaş karşısında tekrarlayamadı. Ama yine de ısrarla, disiplinle galibiyeti aradılar. Kendi oyunlarını kurmaktan çok rakip takımın oyununa karşı kontrol futbolunu tercih ettiler. Bu durum Beşiktaş’ın daha baskın oynadığı pozisyonlarla renk kazandı. Oğuzhan ve Batshuayi’nin şutları ve Sehic’in kurtarışları gibi. Arada sağ kanattan çaprazlamasına içeri giren Ghezzal’ın denemeleri de vardı.

'YETER BE'

Oyunun ikinci yarısında Beşiktaş daha agresif taraftı. İlk yarıda kazanamadıkları kornerleri de attılar. Daha çok şut denediler. Ancak temaslı ve sert geçen oyunda hem orta alan oyuncuları, hem de gol beklentisi yaratan Larin ve Batshuayi beklenen golleri atamadılar. Konyasporlu stoper Adil’in Batshuayi’yi gölge gibi takip ettiğine, tatlı sert müdahaleleriyle etkisizleştirdiğine de tanık olduk. Bu arada son dakikalarda Batshuayi’nin “Yeter be” dercesine Adil’i dirseğiyle itmesi de dikkat çekti. Adil Demirbağ kendini yere atıp zamana (!) uzandı. Hayır onu suçlamak istemiyorum. Bizim oyun kültürümüz öteden beri teatral (gibi yapma) sanatın uygulamalarında geniş örnekler sergiliyor. Neyse. Konyaspor antrenör takımı demişti Önder Hoca. Doğru söylediğini anladık… İlk yarıda sağ kanattan yüklenerek etkili hücum fırsatları yaratan Michalak’ı ikinci yarıda sola yolladı İlhan Palut… Vekaleten sol bek oynayan Umut Meraş’ın zaafından yararlanmayı denedi. 90+’da Polonyalı yüklendi soldan. Beşiktaş savunmasının kendi alanını boşaltıp hücuma yoğunlaştığı bir anlık fırsattı bu.. Umut kesemedi bu atağı. Michalak şutladı, öne çıkan Ersin hatalı bir plonjonla çeldi topu. Skubiç’in önüne gönderdi … Ondan Ahmet Hassan’a… Mısırlı da şık bir vuruşla golü atıp tatile çıktı.

BU MAÇI PALUT KAZANDI

Bu maçı İlhan Palut kazandı… Beşiktaş’ın maç içinde dakikalar ilerledikçe yorulmasını fırsat olarak değerlendirip akıllı hamleleriyle uzatma dakikalarına kadar galibiyeti kovaladı.Önder Karaveli üzülmesin. Çok da iyi bir durumda almadığı Beşiktaş’ı ayakta tutmaya çalışıyor. Asıl sonuçları ikinci yarıda göreceğiz. Beşiktaş kötü oynamadı. Başarılı kaleci Sehic’i aşamadılar. Sonradan giren Güven ve Can da etkisizdiler. Her şeyin ötesinde… Trabzonspor’un neredeyse gösteriye çevirip tek başına lider sürdürdüğü yarışa rekabetin ruhunu da iade etti Konyaspor… Arada 7 puan fark var. Bu fark her türlü hesabın yapılması için uygun bir aralıktır.Konyaspor ve öteki takipçiler (!) ne yapar? Dururlar mı, koşarlar mı, takılıp kalırlar mı? Bilmiyoruz. Ama Konyaspor’u alkışlıyoruz. (Skorer)