3 takım eşit puanda olursa kim şampiyon olur?

3 takım eşit puanda olursa kim şampiyon olur?

3 takım eşit puanda olursa kim şampiyon olur? Süper Lig'in 24. haftasında Galatasaray deplasmanda Fenerbahçe'yi yenerek 48 puana yükseldi ve liderlik koltuğunu devraldı. Beşiktaş maçının sonucu zirveyi değiştirebilir mi?

Ajans Beşiktaş - Süper Lig’de ikinci yarının üçüncü haftasında deplasmanda Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi yenmesinin ardından iki takım arasındaki puan farkının kapanması Beşiktaş’ın Konyaspor karşısında elde edeceği olası bir galibiyet üç takımı aynı puana getirecek. Peki lig tamamlandığında 3 takım da aynı puanda ligi bitirirse şampiyonluk kime verilecek?

Türkiye’de bir süreden beri puan cetvelinde eşitlik halinde genel averaja değil ikili veya eşit puana sahip 3 veya daha fazla sayıdaki takımlar arasındaki averaja bakılıyor.

Yani eğer (alfabetik sırayla) Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ligi aynı puanda bitirirse hemen 3 takımın birbirleri ile yaptığı maçları kapsayan 4’er karşılaşmanın yer alacağı bir puan cetveli oluşturulacak ve burada daha fazla puan toplayan veya averajı daha iyi olan takım şampiyon ilan edilecek.

TFF Futbol Müsabaka Talimatı Puan Usulü ve Averaj başlıklı 9. maddesinde uygulama şu şekilde tarif ediliyor.

MADDE 9 – PUAN USULÜ VE AVERAJ

(1) Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

(2) “Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TFF tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

(3) TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir. (Ajansspor - Hüseyin Özkök)

Etiketler :