1. HABERLER

  2. DİĞER

  3. Beşiktaş JK Müzesi'ne özel konuklar
Beşiktaş JK Müzesi'ne özel konuklar

Beşiktaş JK Müzesi'ne özel konuklar

Beşiktaş JK Müzesi, Altı Nokta Körler Derneği’nden konukları ağırladı.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Türk sporunun mazide kalan pek çok değerli anısını o günkü hisle kalplere taşımayı hedefleyen Beşiktaş JK Müzesi özel konuklarını ağırladı. Yüzde yüz engelsiz müze unvanına sahip Beşiktaş JK Müzesi 50 görme engelli misafirine özel bir gün yaşattı. Müzenin giriş kapısından itibaren kendilerine kılavuzluk eden hissedilebilir yüzey ile yardım almadan müze gezisini gerçekleştiren konuklar, Braille alfabesi ile metinleri okuyup, sergileme alanlarına konumlandırılmış olan arma ve kupa gibi dokunulabilir replika objelerin biçim ve boyutlarını hakkında bilgi sahibi oldular. Konuklar ayrıca sergilemenin devamında yer alan krampon, kaleci eldiveni, forma, top gibi spor ve sporcu malzemelerini de yine dokunarak algılayıp ilgili metinleri okudular; kiosklarda ve belgesel alanındaki sesli videolardan anlatılan hikâyeleri dinlediler.

Eşsiz bir deneyim yaşadık

Altı Nokta Körler Vakfı Genel Müdürü Seçil Arıkan, Beşiktaş JK Müzesi’nin kendilerine eşsiz bir deneyim sunduğunu belirterek, “Müzenin görme engellilere yönelik sunduğu kolaylıklar ve uygulamalar çok etkileyici. Desibel Odası ve Karaoke Odası’nda yaşadığımız heyecan verici deneyim ve eşlik ettiğimiz marşlarla adeta kendimizi maç günü stadyumda gibi hissettik. Bu deneyimi yaşamamızda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yüzde yüz engelsiz spor müzesi

Beşiktaş JK Müzesi ayrıca yüzde yüz engelsiz bir müze olma unvanını da taşıyor. Fiziksel engelliler için katlar arası ulaşımdan, vitrin yüksekliklerine kadar tamamıyla erişilebilirlik standartlarında olan müze, görme engelliler için ise tüm alanını kapsayan başta hissedilebilir yol rotası olmak üzere çeşitli özel düzenlemeleri barındırıyor. Müze bu engelli dostu düzenlemelerle görme engelli ziyaretçilerin dinleyebildikleri, replika koleksiyon malzemelerine dokunabildikleri ve müzede yer alan bilgileri Braille alfabesi ile okuyabildikleri bir ortam sunuyor.