Beşiktaş'ın pas analizi asıl sorunu ortaya koyuyor

Beşiktaş'ın pas analizi asıl sorunu ortaya koyuyor

Beşiktaş, Süper Lig'in ilk 5 haftası sonunda 10 puan toplarken, geçen sezon yaşadığı sıkıntıları yaşamaya devam etti.

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş, Süper Lig'in ilk 5 haftasını 3 galibiyet, bir mağlubiyet ve bir de beraberlikle kapattı. 10 puan toplayan Kartal, 4. sırada yer aldı.

Beşiktaş'ın ilk 5 haftadaki performansı ise geçen sezondan farklı değildi. Beşiktaş geçen sezon olduğu gibi bu sezon da çok şut atıyor, ceza alanına çok top gönderiyor ama bu pozisyonlardan rakiplerine göre daha az gol çıkarıyor.

Quaresma, Caner Erkin ve Oğuzhan'ın kilit pasları

Whoscored verilerine göre Beşiktaş'ta Ricardo Quaresma, verdiği 16 şut pası ile bu alanda ligin zirvesinde yer alırken, sol bek Caner Erkin 14 kilit pas ile 3. sırada. Ayrıca 12 kilit pas veren Oğuzhan Özyakup da 8. sırada yer alıyor.

Beşiktaş'ın sadece bu üç futbolcusu tam 42 şut pası hazırlamasına rağmen Beşiktaş golcüleri geçen 5 haftada 10 gol atabildi. Kartal toplam 92 şuttan sadece 10 gol çıkardı.

Sorun şut paslarının niteliği

Beşiktaş geçen sezon da bu alanda ligin zirvesindeydi hatta rakiplerine fark da atmıştı. Kartal geçen sezon maç başı tam 17.1 şut çekti ancak ligi 4. sırada tamamlayabildi. Bu noktada şut paslarının yani şutların, çokluğundan daha ziyade niteliğinin önemli olduğu anlaşılıyor.

Ortalarla sağlanan şut paslarının gole dönüşme olasılığı, ara pasları ve verkaçlarla merkezden verilen şut paslarına göre düşük kalıyor. Bir diğer deyişlere, ortalara vurulan şutlar, ara pasları ve verkaçlardan sonra atılan şutlardan daha isabetsiz ve etkisiz kalıyorlar.

Bu sebeple Avrupa'da günümüz futbolunda orta ve şut futbolu uygulayan takım neredeyse kalmadı ancak Beşiktaş bu futbolu oynamaya ısrarla devam ediyor.

4 ismi kullanabilmek için

Ayrıca Beşiktaş forvetlerinin kenar ortalara vuruş yapma becerisinin düşük olması da, Beşiktaş'ın oynadığı tarza yatkın olmayan golcülerle gol aradığının ve sonuca gidemediğinin bir göstergesiydi. Negredo'nun hareketsizliği, yapılan sayısız kanat ortasına ulaşamamasına neden oluyordu. Vagner Love da bu tarza hem boy, hem de oyun yapısı itibariyle hiç uygun değildi.

Beşiktaş artık Adem Ljajic, Oğuzhan ve Tolgay gibi oyuncuları üzerinden, merkezden hücum etmeye başlarsa, Vagner Love da savunma aralarında boşluklar arayan, merkez hücuma daha yatkın bir golcü olarak daha faydalı iş yapabilir.

Bu durumda Ljajic, Oğuzhan, Tolgay ve Vagner Love gibi oyunculardan daha iyi verim alabilmek için belki de Quaresma ve Caner gibi oyunculardan vazgeçmek gerekebilir. (Futbol Arena / Sinan Yılmaz)

Etiketler :