1970'li yılların başlarında Kapalı Tribün'ün amigasu olan Cengiz Öncül, hemen hemen her takım taraftarının kullandığı "Üçlü" tezahüratının mucididir.
Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 1](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_1.jpg)
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 2](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_2.jpg)
Arjantin'de gerçekleştirilen 1978 Dünya Kupası'nda yapılan konfeti şovu da Türkiye'ye getiren ve yaygınlaşmasını sağlayan isim olarak adını tarihe yazdırmıştır. Cengiz Öncül, tribünde Tatava Cengiz adıyla tanınırdı.
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 3](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_3.jpg)
1970'lerde ilk Kapalı Tribün kavramını çıkartan Tatava Cengiz, çok kez maçtan 1 gece önce stada gelip sabahlayarak, yanyana maç izlendiği dönemde bile tribüne rakip takımlardan taraftar sokturmamıştır.
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 4](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_4.jpg)
Aynı zamanda Tatava Cengiz, 1982 yılındaki şampiyonlukla sokaklara bayrak asma olayını da ilk çıkaran kişi ve arabalarla konvoy yaparak şampiyonluk kutlamasını başlatan da ilk kişidir.
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 5](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_5.jpg)
Mart ayı içerisinde hastalanan Tatava Cengiz, siyah-beyazlı taraftarlar başta olmak üzere, rakip takım taraftarlarından da dualar aldı.
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 6](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_6.jpg)
Ancak Cengiz Öncül, yaşama tutunamadı ve vefat etti.
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 7](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_7.jpg)
Beşiktaş ve Türk tribününün sembol isimlerinden olan Tatava Cengiz, ömürünü Beşiktaş'a adarayak geçirdi. Onun zamanında yaptığı yenilikler, günümüzde halen her takım tarafından kullanılmakta.
![Beşiktaş'la geçen bir ömür: Tatava Cengiz 8](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/770_8.jpg)
Tatava Cengiz'in cenazesi 22 Haziran Perşembe, öğle namazının arından Levent Camii'nde kılınacak cenaze namazı ile defnedilecek.