Cem Dizdar: "Kilit oyuncu Talisca olacak"

Cem Dizdar: "Kilit oyuncu Talisca olacak"

Fanatik Gazetesi Spor Yazarı Cem Dizdar, hafta sonu oynanacak olan Beşiktaş-Galatasaray derbisini değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Şenol Güneş’in Beşiktaş’ın başında Galatasaray’a karşı ligde 4 maçta 3 galibiyet, 1 beraberliği var. Tecrübeli hoca bu istatistiği devam ettirmek için ne yapmalı?

Bu tür kesinlik içeren tespitlerden her zaman uzak durmak gerek. Çünkü, futbol sonucu belirsiz olduğu için çekici bir oyundur. Elbette kendi sahasında oyuna ağırlığını koyma konusunda Beşiktaş avantajlı. Beri yandan Galatasaray’ın derbi karnesi de böyle düşünmeme yol açıyor. Beşiktaş, oynamak isteyenlere karşı oynuyor ve istediği sonuçları da çoğunlukla alıyor. Bunu ‘oynatmama’ değil de ‘oynama düzeni’nin hakim olduğu Şampiyonlar Ligi maçlarında gördük. Geniş alan oyunu konusunda etkili bir takım olan Beşiktaş’ın hangi düzende oynayacağını üç aşağı beş yukarı biliyoruz. Kanat kullanarak Cenk’e ulaşan toplar ile Talisca bölgesinden kurgulanan hücumlar en bitirici aksiyonları. Tudor da sanırım bu iki konuda Beşiktaş’ı etkisiz kılmak için titiz bir çalışma içerisinde şu anda...

Galatasaray’ın 6 puan gerisinde ama evinde son 33 lig maçında kaybetmeyen bir Beşiktaş var. Derbide Kartal’ın iç saha avantajı dışındaki en büyük artısı nedir?

Öncelikle atmosfer! ‘Atmosfer’ dediğim rakip oyuncuları etki altına almaktan çok hakem üzerinde etki kurma anlamı taşıyor bizim ülkede. İlk tartışmalı hakem kararından sonra stadyuma hakim olan elektrikli hava, maça da direkt etki ediyor. Sahaya dönersek... Babel/Quaresma hatlarının çalışması durumunda Beşiktaş maçın belirli bölümlerinde ele avuca sığmıyor. Orta sahanın Atiba/Tolgay/Oğuzhan’dan kurulursa, bu düzen ilginç ve gerçek manada şaşırtıcı olur. Pepe/Tosiç tandemi, ön oyunda etkili olan Galatasaray üzerinde caydırıcı olursa bile yüksek tansiyonlu maçta bu ikilinin ‘kart dikkati’ de bir o kadar sonucu belirleyecektir. Ama bence Adriano ile Gökhan Gönül bu maçın Beşiktaş açısından ‘sihirli görünmezleri’ olmaya aday...

Beşiktaş adına derbide fark yaratacak kilit oyuncu kim olur?

Maçın ilk devre oyunca ‘rölantide’ seyredeceğini düşünüyorum. Tersi durumda Beşiktaş lehine çevirecek ikili - eğer birlikte oynarlarsa, Tolgay ve Oğuzhan’dır. İlk bölümde sonuç alınamaz ise ‘kilit oyuncu’ rolünü mecburen Talisca üstlenmek durumunda kalır. Ayrıca 60’dan sonra Negredo ve Lens gibi çok güçlü iki hamle oyuncusu da sonuca Beşiktaş lehine direkt etki edecek güçte... (Fanatik/Cem Dizdar)

Etiketler :