Metin Tekin: "Lider gibi oynadılar"

Metin Tekin: "Lider gibi oynadılar"

Sabah Gazetesi Spor Yazarı Metin Tekin, Beşiktaş-Porto karşılaşmasını değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi oyunundaki en önemli işlerin başında mental gücü geliyor
Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi seviyesindeki oyununda en önemli işlerin belki de başında mental gücü geliyor. Deplasmanda ya da içeride fark etmiyor. Geriye düşse de yakalansa da oyununu düşürmeden devam edebiliyor Şenol Güneş'in ekibi. Dün de bunu gördük. Evet, avantajlı çıkıldı maça ama çok kritik bir karşılaşmada 1-0 geriye düşülmüş. Oyun ve kendine güven anlamında seviye Şampiyonlar Ligi dahi olsa buna sahip bir takım Beşiktaş. Dün bunun çok büyük artılarını gördü takım. En kilit nokta buydu, bunu tüm grup aşamasına yayıp da söyleyebiliriz. Dünkü maçın özeti şu: Beşiktaş grup lideri gibi oynadı. Kenarlardan gitmeye biraz fazla çalışsa da merkezden pozisyonlar buldu. Savunmada çok az hata yapıldı ve oyun üstünlüğü hep Beşiktaş'taydı. Bu takımın niye lider olduğu sahada görülüyor.

O ANLARIN OYUNCULARI...
O ana kadar sahada etkin olamayan ki bunun en önemli nedeni Beşiktaş'ın kenardan oynayışıdır, Cenk Tosun ve Talisca... Cenk'ten harika işler ve sonunda gelen harika bir servis ve pas ve Talisca'nın orada bulunuşu işte bazı mevkiler ve oyuncular için sorunuz, "Bugün nasıl oynadı" değil, "Bugün neler yaptı" sorusu olmalıdır. Tıpkı Cenk ve Talisca gibidir. Bir parantez de Pepe'ye... Gerçekten bir oyuncuda özellikle savunmacıda deneyim ya da yaşanmışlık başka bir seviye oluşturuyor. Savunma anlamında kusursuz bir Pepe izledik. Niye transfer edildiği bir kez daha Şampiyonlar Ligi seviyesinde kendisi anlatmış oldu. Ben çok başarılı bir performans izledim.

TOLGAY MI OZİ Mİ?
Beşiktaş'ta her maçın sorusu, "Tolgay mı, Oğuzhan mı?" Bence Şampiyonlar Ligi seviyesinde Tolgay ile başlamak daha doğru. Burada dengeli bir orta saha oyununda Oğuzhan'ın önüne çıkıyor. Karar doğru..

PORTO'NUN HAKKI PORTO'YA
Porto'nun golündeki organizesyonu daha önce gördüm ama hep tek atışlarla yapılırdı. İlk kez Porto'da duran topun akan oyuna dönüştürülerek uygulanışına hayran kaldım. Harika bir organizasyondu. Hakkını vermek gerekir. Porto'nun hakkı Porto'ya...

MAÇIN ÖZÜ
Savunmada çok az hata yapıldı ve oyun üstünlüğü hep Beşiktaş'ta kaldı. Bu da siyah-beyazlıların neden grupta zirvede olduğunun göstergesiydi (Sabah/Metin Tekin)

Etiketler :