1. HABERLER

  2. DİĞER HABERLER

  3. PKK'nın asıl hedefi taraftarlardı
PKK'nın asıl hedefi taraftarlardı

PKK'nın asıl hedefi taraftarlardı

İlk kez DEAŞ (IŞİD) tarzı bir saldırı planlayan terör örgütü PKK'nın asıl amacı, Beşiktaş ve Bursaspor taraftarlarıydı...

A+A-

İstanbul'daki eş zamanlı çifte canlı bombalı katliam gibi saldırıyı terör örgütü PKK'nın yaptığı ortaya çıktı. Star gazetesinin bugünkü baskısında yayınlanan yorumlu haberine göre bu eylem tarzı, PKK'nın 35 yıllık tarihinde bir ilkti ve yöntem itibariyle "DEAŞ tarafından yapılmış" imajı vermeyi amaçlıyordu.

Önceki akşam Beşiktaş-Bursaspor maçı bitiminde 22.15'te Vodofone Arena önündeki bombalı araçlı ilk saldırıda, amonyumnitrat ile güçlendirilmiş yaklaşık 400 kg'lık plastik patlayıcı kullanıldığı iddia edildi. 45 saniye sonra meydana gelen ve dört polis ile bir sivilin şehit olmasına neden olan ikinci patlamayı ise canlı bombanın gerçekleştirdiği belirlendi.

Güvenlik kamerası kayıtlarına yansıyan olayda kaldırımda yürüyen teröristi fark eden polislerin önce 'dur' ihtarında bulunduğu ve üzerindeki canlı bomba yeleğini görüp etrafını sardığı sırada patlamanın meydana geldiği görüldü.

Güvenlik kamerası kayıtlarına göre, bomba yüklü aracın maç bitimi seyirci çıkışında ilk patlamayı yaptıktan sonra yukarı doğru kaçacak kitleyi de Maçka tarafından gelen ikinci bombacı ile katletmeyi planladığı ancak alınan güvenlik önlemleriyle bunu başaramadığı görüldü.

ÖNCE DEAŞ SANILDI

Saldırı sonrasında ilk akla gelen soru 'Eylemi hangi terör örgütü gerçekleştirdi' oldu. Canlı bomba ve aynı anda çifte saldırı, terör örgütü DEAŞ'ın eylem tarzıydı ve ilk akla gelen de bu örgüt oldu.

Ama olay yerinde yapılan incelemede, kullanılan patlayıcı ve araç ile olay yerindeki teröristlere ait ceset parçaları ve parmak izinden saldırıyı PKK'nın yaptığı belirlendi ve kısa sürede 13 şüpheli de gözaltına alındı.

OLAY YERİ BULGULARI

Saldırının failini polis belirledi ama infial yaratan ve sivillerin katledildiği ve yaralandığı her eylem sonrası olduğu gibi PKK eylemi üstlenmedi. PKK zaten 35 yıllık silahlı eylem tarihinde ilk kez çifte canlı bombalı saldırı düzenliyordu ki bu eylem tarzının DEAŞ'a ait olduğu biliniyordu.

PKK PROPAGANDASI

Olaydan sonra kullanılan 'Saldırıda direkt çevik kuvvetin hedef alınması PKK olasılığını' gösteriyor sözleri de adeta terör örgütünün propagandası gibiydi. PKK, AB Adalet Divanında yaptığı başvuruda 'Ben terör örgütü değilim, sivilleri hedef almıyorum. Sadece asker-polislerle mücadele ederek özgürlük mücadelesi veriyorum' savunmasıyla örtüşüyordu. 

PKK, daha önce binlerce sivilin şehit olduğu ve yaralandığı saldırıları önce üstlenmemiş ama sonra ortaya çıkan belgelerle 'Merkez komite kararı olmaksızın, bölgesel PKK hücrelerinin eylemi' gibi açıklamalarla kendini savunmaya çalışmıştı. (Star)

Önceki ve Sonraki Haberler