1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Samet Aybaba: "Beşiktaş'ın bekleri bu maçın sonucunu tayen edecek"
Samet Aybaba: "Beşiktaş'ın bekleri bu maçın sonucunu tayen edecek"

Samet Aybaba: "Beşiktaş'ın bekleri bu maçın sonucunu tayen edecek"

Fanatik Gazetesi'nin 'Bizim Takım' ekibi, bu hafta ligde oynanacak dev maçları yorumladı. Öncelik derbide oldu ve Fenerbahçe-Galatasaray ile Beşiktaş-Başakşehir maçlarını masaya yatırdılar.

A+A-

Ajans Beşiktaş - İşte 'Bizim Takım'ın yorumları:

 

‘BİZİM TAKIM’, BEŞİKTAŞ-BAŞAKŞEHİR MAÇINI YORUMLUYOR...

'Bu maçın sonucunu Burak ile Visca belirler'

ZAFER BÜYÜKAVCI: Vodafone Park’taki Beşiktaş-Başakşehir maçı için öngörünüz nedir?

‘Yine Başakşehir oynayacak, Beşiktaş fırsat kollayacak’

SAMET AYBABA: Şenol hoca gidecek mi kalacak mı? İşte bu soru yanıt bulunca, Beşiktaş’taki oyuncular da rahatladı bence... Oyuncular, ‘Şenol hoca ile sezon sonuna kadar devam ediyoruz, işimizi doğru yapalım’ düşüncesindeler. Şimdi oyunu, oynamayı daha çok ister hale geldiler. Yerliler, hocalarıyla bağı koparmamak durumunda... Çünkü Şenol hoca aynı zamanda Milli Takım’ın başında. Bu nedenle de ortaya daha coşkulu bir takım çıktı. Başakşehir her ne kadar takım oyununu daha iyi oynuyorsa, kurgusu daha iyiyse de; Beşiktaş’ta da bireysel açıdan çok yetenekli isimler var. Rize’de her çıktıkları topta tehlikeli hücum geliştirdiler ve pozisyon buldular. Orta sahada da çok koşan oyuncularla doğru duruyorlar. Çok koşuyorlar. Beşiktaş oyun içinde biraz geride gibi gözüküyor. Bu aslında rakip için bir avantaj. Bekleyeceksin, Beşiktaş’ın gelmesini. Eğer beklemezsen, Beşiktaş hemen cezayı keser. O oyuncular bunu yapar. Rize maçında da gördüğünüz gibi işte; Adam giriyor, atıyor, attırıyor. Beşiktaş’ın böyle iki üç oyuncusu var önde. Onun için çok enteresan bir maç olacak. Yine Başakşehir önde oynuyor gibi gözükecek, ama arkasına yediği toplarda da Beşiktaş bu maçı enteresan bir şekilde lehine çevirebilir.

‘Sabır futbolu oynanır, ama maçtan çok gol çıkar’

TUNÇ KAYACI: Abdullah Avcı takımını kılcal damarlarına kadar ezbere biliyor. Beşiktaş’ı da tanıyor. Başakşehir’in oyun sistemini değiştirecek hali yok. Bence aynı sistemle devam edecekler. Çünkü çok başarılı ve uzun süredir kaybetmeyen bir sistem bu. Herhalde, bir gün sonra Kadıköy’de oynanacak derbiyi de hesaplıyorlar. Beşiktaş’ın 7 gollü Rize galibiyeti, Avcı’ya rakibinin ofansif gücünü çok daha iyi tanıma fırsatı verdi. Burak Yılmaz’ın performansı ortada. Kanatları iyi kullanan, hızlı hücum edebilen bir takım karşısında; Başakşehir’in kilit bölgesi stoper mevkisi olacak. Attamah- Mahmut ikilisi şu ana kadar iyi oynuyorlar, ama böylesine zorlu bir maçta ne yapacakları önemli. Çünkü son oynadıkları Konya maçı ölçü değil. Beşiktaş maçının Başakşehir açısından apayrı bir hikayesi olacak. Abdullah hocanın elinde Bajic, Adebayor, Demba Ba gibi forvet gücü var. Beşiktaş’ı şaşırtmak için onlardan biriyle sürpriz yapar mı? Şu ana kadar bu konuda taviz vermedi, ama ben yine de merak ediyorum. Hep topa basan dörtlü ile ceza sahasına kadar inip ısrarla bu formülü deniyor. Beşiktaş karşısında da bu dörtlüyü kullanacaktır. Bence bu maçta ‘sabır futbolu’ biraz daha ön plana çıkacak. Sabır diyorum ama gollü bir maç beklediğimi de söylemeliyim. Final vuruşlarının sonucu tayin edeceği bir maç olacak.

‘Avcı artık büyükleri paralayacağım demiyor’

MEHMET DEMİRKOL: Bu maç için özellikle, ‘maç içi değişkenleri’ çok önemli. Oyun nasıl akacak, ilk golü kim atacak gibi... Abdullah Avcı maç başında ne düşünecek mesela? Ben, Avcı’nın kafasında ‘1 puan da kötü değil’ fikriyle gideceğini düşünüyorum Vodafone Park’a... Dolayısıyla daha dengeli bir oyun olabilir. Beşiktaş gol atarsa Başakşehir, Başakşehir gol atarsa da Beşiktaş oyunu hemen geri alabilir. Çünkü ikisi de topla oynamayı iyi bilen takımlar. Belki de bu ligin en iyi iki takımı. Dolayısıyla ‘oyun nasıl akacak’, bu çok önemli. Çok sıkıcı bir maç da olabilir! Herkes dengede durabilir, ‘aman, ters bir şey olmasın’ diyebilir.

SA: Bence Beşiktaş duramaz. Çünkü bu maçta kaybedeceği puanlar, Beşiktaş’ı çok aşağı iter.

MD: Beşiktaş duramaz da... Avcı da ‘1 puan hiç de fena değil’ diye gidebilir. Bu durumda da çekilip beklersen, Beşiktaş gelir ve atar. Maçın gidişatını kestiremiyorsun ve bu nedenle tahmin edemiyorsun. İlk yarıdaki Galatasaray maçı var Başakşehir’in, 1-1 bitmişti. Çok sıkılmıştım o maçta. Başakşehir öne geçti, topu döndürmeye çalıştı, yapamadı. Fakat memnunlardı bittiğinde. Avcı’nın geçen seneden çıkardığı en büyük ders bu. Artık ‘ben, büyükleri paralayacağım’ diye çıkmıyor maça.

‘Visca, Caner’in arkasında boş alan bulursa...’

CEM DİZDAR: Başakşehir ilk iki maçtan sonra (Beşiktaş ve Rize) gelecek üç haftalık periyotta (Göztepe, Sivas, Ankaragücü) Galatasaray’ın çok önünde olacak. Bence bu üç maç için kağıt üzerinde 9 puan yazılıdır. Abdullah Avcı bana göre büyük ihtimalle planını Rize’den sonraki maçlara doğru kuracak. Bu nedenle de Beşiktaş karşısında ‘sabır oyunu’ oynamaya çalışacak. Başakşehir bunu başarabilir. Çünkü ne kadar engellersen engelle, ne yaparsan yap, Visca üzerinden bu oyunu oynayabiliyorlar. Kazanamadıkları Kayseri maçında bile 10 tane pozisyona girdiler. Beşiktaş’ın Rize’de yediği golü hatırlayın. Caner sürekli yer kaybeden bir oyuncu olduğu için, hem Başakşehir hem de Visca için cepte böyle bir artı var. Bence bu maçta da bu bölgeyi deneyecekler. Bir yere sürekli temas ederek orada gedik açıyorlar ve oradan içeri giriyorlar. Burada Beşiktaş’ın ne yapacağı önemli. 3 tane korumanın önünde Ljajic’in nasıl bir oyun oynadığını Rize’de gördük. Her bulduğu alanda oyunu çekti çevirdi, attı tuttu. Avcı’nın ‘çerçeve açalım, çerçevenin içine adam koyalım, doğru adamı topla buluşturalım’ dediği şey bu. Bence en büyük handikapları Emre... Beşiktaş, Emre üzerinde bir ‘sinir oyunu’ deneyecektir.

SA: Biz bu söylediklerinizin hepsini deniyoruz, ama olmuyor. Emre temas edilmeyi sevmez. Fakat buna yıllardır hazır. Bizimkiler hazır değil! Ben Bursa’dayken Visca’ya karşı üçlü oynattım. Oyunculara diyorum ki, ‘sen onu tut, sen bunu tut, sen de arkalarında dur’... Ancak arkadan Caiçara geliyor, önde Visca oynuyor, yine açıyorlar. Onların işi bu zaten. Bizimkiler arada bir böyle oynamak zorunda kaldığı için bir kez yerini kaybediyor ve cezayı kesiyorlar. Bizim dönemdeki Beşiktaş’ı hatırlayın: Metin içeri girer, Rıza bindirip orta yapar ve Feyyaz golü atardı. Simitçi bile biliyordu bunu. Fakat kimse engelleyemiyordu! Çünkü onlar buna çalışıyordu. Başakşehir de buna çalışıyor işte.

Llajic ve Emre diğer kader adamları

ZB: Maçın kader oyuncuları sizce kim olur?

MD: Beşiktaş’ta Burak... Rize maçında da olurdu esasında, Güven’e verdi rolü. Başakşehir’de Emre ve Visca...

TK: Bence de Burak... Ljajic’e önlemi alır Abdullah hoca, ama Burak markajı zor oyuncu. Attamah da avantajı.

CD: Bu bir skor maçı olacağı için Ljajic- Burak ve İrfan-Visca bence kader adamları. Aradan bir sürpriz Emre olabilir.

‘İki takımın bekleri sonuca etki ederler’

SA: Beşiktaş’ta bu maçın sonucunu tayin edecek iki isim, bence bekleri olacak. Gökhan ile Caner mesela. Çünkü Başakşehir’in kanatlarında Visca ve İrfan Can gibi iki çok etkili oyuncu var. Beşiktaş’ın bekleri nasıl pozisyon alacak, bölgelerini nasıl kullanacaklar? Bu soruların yanıtları önemli. Başakşehir’in ön oyuncuları, kenarları çok hareketli. İçeri-dışarı kat ediyorlar. Çok iyi ikiye bir yapıyorlar. Bindirme yapıyorlar, araya koşu atıyorlar. Beşiktaş’ın bekleri öne çıktıklarında arkalarında çok pozisyon vermemeli.

TK: Başakşehir’in bekleri de Clichy ile Caiçara... Bu açıdan bakarsak, iki takımın beklerinin performansı çok önemli olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler