"Tolgay parladı"

"Tolgay parladı"

Sabah gazetesi yazarlarından Ömer Üründül, Beşiktaş - Gençlerbirliği karşılaşmasını değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Bayern Münih maçından sonra her şeyiyle Süper Lig'e odaklanan Beşiktaş, maça tempolu ve hırslı başladı. Devre sonuna kadar oyunu sürekli karşı alana yıktılar. Üçüncü bölgeye de pas yaparak, oyunu genişleterek olumlu biçimde geliyorlardı ama Gençlerbirliği bildiğimiz gibi hem fizik açıdan güçlü bir takım hem de takım savunmasını çok başarılı yapıyorlar. Bu yüzden Beşiktaş'ın bulabildiği pozisyonların kıymetini bilmesi ve de ani rakip kontrataklarda dikkatli olması gerekiyordu. İlk devre üretkenlik sıkıntısı çekildi. Ele geçen bazı pozisyonlarda son vuruş becerisi yetersiz kaldı. Tabii ki bilhassa Vodafone Park'taki maçlarda Quaresma'nın eksikliğinin hissedilmemesi mümkün değildi. Ayrıca üç kere kaleye gelen Gençlerbirliği biri frikik olmak üzere de iki ciddi tehlike yakaladı. İşin şakaya gelir tarafı olmadığı ilk yarıda anlaşıldığından Beşiktaş ikinci yarıya vitesi yükselterek başladı.

Bunun sonucunda da önce çok net bir fırsatı kullanamadı, ardından da Tolgay'ın mükemmel asistiyle Talisca skor avantajını sağladı. Tabii bu tip tehlikeli rakipler karşısında skoru garantiye almak çok önemliydi. Mecburen savunma tedbirlerini azaltan Gençlerbirliği karşısında ikinci gol fırsatı değerlendirilemeyince son bölümde önemli sıkıntılar yaşanabilirdi ama bu maça olan motivasyon, özen ve gösterilen oyun disipliniyle Beşiktaş, kalesinde ciddi fırsat vermeden 90 dakikayı 3 puanla bitirdi. Bunda Medel ve Tosic ikilisinin konsantrasyonu da etkiliydi.

Beşiktaş'ın dün iki tane büyük sıkıntısı vardı. Birincisi hücum girişimlerinin odak noktası olan Quaresma'nın olmayışı... Yerine oynayan Lens'in de yeterli olamayışı ve de Babel'in bu sezonki bana göre en olumsuz performansını sergilemesi. Demek ki bu hafta kendisine bakmamış. Bu yüzden iki tane kanat silahı olmayan Beşiktaş bu yüzden hücum zenginliği sağlayamadı. Bana göre dün gecenin en başarılı iki ismi Tolgay ile Atiba'ydı. Tolgay gerçekten oyunun iki yönünü oynayabilen bir orta saha ve de takımı iyi yönlendiriyor. Golün asistini yaptı, ayrıca kendi de net bir pozisyona girdi. (Ömer Üründül/ Sabah)

Etiketler :