1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Yabancı kuralı yine mi değişiyor?
Yabancı kuralı yine mi değişiyor?

Yabancı kuralı yine mi değişiyor?

Habertürk yazarı Meriç Müldür, Süper Lig'de yabancı kuralının yeniden ele alınabielceğini gündeme getirdi.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Süper Lig'de uygulanan yabancı serbestliğiyle ilgili Habertürk yazarı Meriç Müldür, kuralın değişmesinin gündeme gelebileceğini söyledi. TFF Başkanvekili Hüsnü Güreli ile arasında geçen konuşmayı köşesine taşıya Meriç Müldür, yabancı kuralının olumsuz yanlarının fazla olduğunu dile getirdi.

Meriç Müldür'ün Habertürk'teki yazısından o bölüm:

"Yabancı kuralı yarar mı getirdi zarar mı, tartışma konusu. Farklı düşünceler var. Hepsinin de haklı yönleri bulunuyor. Ama...

Yerli futbolcunun fiyatı düşer dedik... Düşmedi. Yurt dışına gönderdiğimiz futbolcu sayımız artar dedik... Artmadı.

İlk zamanlar yabancı futbolcu için kulüplerin ödemek zorunda olduğu, hatta sayı arttıkça çok yüksek rakamları bulan katkı payları vardı. Yine var da kulüplerin baskısı ile o rakamlar çok aşağılara çekildi. Bu paralar yerli futbolcu oynatan kulüplere ciddi rakamlarla prim olarak geri dönecekti de olmadı. Sistemin teşvik edici yanı kalmadı. Hatta sistem kendi içinde tersine çalışmaya başladı.

Kulüplerimizin içi yabancı dolmaya başlayınca, ilk 11'inde 9-10 yabancı ile mücadele eden takımlarımız da olunca zaten yetersiz kalan milli takım havuzu iyice daraldı.

Yani olumsuz yanları da az değil yabancı kuralının. Federasyonda da bunlar elbette tartışılıyordur. Belki de 2018-19 sezonu öncesi değişecek. Zaten mevcut karar alınırken, getirisini götürüsünü gördükten sonra 2-3 sene içinde yeniden değerlendirileceği belirtilmişti. Bu konuda federasyonun görüşünü merak ettim ve Başkanvekili Hüsnü Güreli'ye sordum.

Güreli, "Yabancı kuralını getirirken herkesin niyeti doğruydu. O niyet doğrultusunda aynı sonucu aldık mı? Hayır. Yabancı oyuncu için yeniden bir çalışma yapılmalı. Bu konuyu masaya yatırmanın doğru olduğunu düşünüyorum" dedi.

Güreli'nin sözlerinin federasyon yönetimini bağlayıcı yanı yok elbette. Kendi şahsi fikri. Fakat doğru bir bakış açısı."

Aziz Yıldırım ne demişti?

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli kulübün Yüksük Divan Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada yabancı kuralının değişmesi gerektiğini söylemişti. Yıldırım "Gelin 5 yıl Türkiye’ye yabancıyı yasaklayalım. Altyapıları organize edelim. Bir şeyler yapmak lazım. Plan yok, program yok.Yetiştiren bir tane antrenör var mı? Mesela Adanaspor’un başına bir antrenör yolluyorlar, sonra da milli takımda devam ediyor. Bu ülkede başka adam yok mu? O gittiyse onun yerine başka birini yetiştirin. Eğitmen yok. Devlet adına bu işleri yapacak Federasyon ama Federasyon bir şey yapmıyor ki." demişti.