Kedinin fare ile oynadığı gibi...

Beşiktaş kendisi adına ligin kader maçına kötü başladı. Ancak dakikalar ilerledikçe ezeli rakibini dövmeye başlayan siyah-beyazlılar, mücadeleden hak ettiği galibiyeti görkemli şekilde alarak hem güç gösterisi yaptı hem de hayati bir 3 puanı hanesine yazdırdı.

Mücadeleyi iki bölüme ayırabiliriz. İlk 25 dakika ve son 65 dakika olarak. Maçın ilk 25 dakikalık zaman diliminde aslında her şey Fenerbahçe'nin istediği gibi gidiyordu. Golü de bulan sarı-lacivertliler, en iyi bildikleri iş olan savunmayı yapacak ve en kötü 1 puan alarak Vodafone Park'tan ayrılacaklardı. Ancak evdeki hesap, çarşıya uymadı. Şenol Güneş'in tek bir oyuncu değişikliği yapmadan, saha içerisinde yaptığı harika hamleler, maçı Beşiktaş'a getirdi. Çift forvete dönen Güneş, 25. dakikadan sonra Fenerbahçe'ye topu göstermeden maçı kazanmasını bildi.

Zaferin mimarı Şenol Güneş!

Bu sezon çok eleştiri alsa da, formsuz olduğu söylense de Şenol Hoca, Fenerbahçe maçının kazanılmasında en büyük rolü oynamıştır. Saha içerisinde yaptığı pozisyon değişiklikleri ile Beşiktaş'ı durdurulamaz hale getiren Güneş, 3 puanın en büyük mimarıdır. Beşiktaş mücadelenin son 65 dakikalık bölümünde adeta kedinin, fare ile oynadığı gibi oynadı Fenerbahçe ile. Bir sağdan, bir soldan gelen ataklara, Aykut Kocaman ne yaptıysa engel olamadı.

Bu iştahlı Beşiktaş'a Quaresma'nın da muhteşem oyunu eklenince galibiyet kaçınılmaz oldu. Quaresma belki de Beşiktaş kariyerinin en iyi maçını oynadı. Tolgay Arslan'ın da 10 numara olarak başladığı maçta, 8 numaraya geçmesi hem onu, hem de orta sahayı rahatlattı. Medel'i geriye çeken Güneş, takımına oyunu geriden kurdurmayı da başardı. Tolgay'ın yüksek enerjili oyunu, Fenerbahçe orta sahasına top yaptırmazken, Negredo'nun da oyuna dahil olmasıyla savunma olarak iyice zorlanan Fenerbahçeli oyuncular artık maç bitsin diye dua etmeye başladılar.

Bu galibiyetin getirisi çok büyük olur!

Beşiktaş'ın aldığı bu galibiyet, şüphesiz takıma büyük bir moral verdi. Bayern'den alınan ağır yenilginin yaralarını sardı ve takım, Türkiye Ligi'nin en iyisi olduğunu hatırladı. Beşiktaş artık sadece ligi düşünecek. Önünde zorluk seviyesi yüksek deplasman maçları var. Ama Fenerbahçe karşısında izlediğimiz Beşiktaş'ın önünde durabilecek tek bir takım yok Türkiye sınırları içerisinde. Şenol Güneş ve takım, bundan sonraki maçlara da kafalarında başka bir şey olmadan, kazanma gayesi ile çıktıkları taktirde, sezon sonunda mutlu sona ulaşan takım yine Beşiktaş olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar