Tahammül edilesi bir yetenek mi?

Beşiktaş, ligin kritik haftasında evinde Alanyaspor'u Talisca'nın olağanüstü golü ile 1-0'lık skorla geçti ve hanesine bir 3 puan daha yazdırarak zirve takibini sürdürdü. Bu yazı, bir maç analizi, maç yorumu olmayacak. Beşiktaş'ın ele avuca sığmayan, kimileri tarafından yoğun eleştiri alan, kimileri tarafından da takımın değişilmezi olarak görülen süper yetenek Anderson Talisca'yı konuşacağız.

Eksikleri olan saf bir yetenek!

Brezilyalı yıldız tam anlamıyla saf bir yetenek ancak bolca eksiği var. Oyun içerisinde kayboluyor, topsuz oyunda hiç yok. Pas bağlantılarını sağlamakta zorluk çekiyor ve güçlü bir yapısı yok ama bir ayağı var ki, her an her yerden çektiği bir şutla topu bir anda ağlarda görebiliyoruz. İşte bu onun en büyük özelliği. Ancak, takım oyununda bu kadar eksik bir oyuncunun, bütün maç boyunca açı bulup şut atmasını beklemek doğru mu? Buna tahammül etmek gerekiyor mu?

Beşiktaş'ın mevcut kadrosu üzerinden bunu değerlendirecek olursak, bence kesinlikle evet. Bakıldığı zaman Talisca, tek bir penaltı atışı kullanmadan 11 gole ulaşmış ve takımın en golcü ismi. Beşiktaş'ta forvetlerin, kanatların ve Talisca dışındaki orta sahaların da skora katkısının düşük olduğunu söyleyince, bu takımın Talisca'ya tahammül etme zorunluluğu ortaya çıkıyor aslında.

Talisca pas oyununu bozuyormuş!

Taraftarların diline dolanan bir söylem de Talisca'nın Beşiktaş'ın oynadığı pas oyununu bozması. Ortada bir pas oyunu mu var? Beşiktaş'ın oynadığı sistem, orta sahada yapılan paslar sonucunda hızlıca topun yönünü değiştirerek topu kanada göndermek. Kanat oyuncularının orta açması ve içeride olan golcülerin ki bunlardan birisi de Talisca, gol atması. Beşiktaş, sezon başından beri bu oyunu oynuyor. Ancak, Şampiyonlar Ligi'nde işleyen plan, ligde seyrek şekilde işliyor.

Şimdi, zaten oynanan oyun bu iken Talisca nasıl pas oyununu bozabiliyor? Ya da pas oyunu oynanacaksa ve bunu pasa yatkın olmayan Talisca bozuyorsa, burada suçlu Talisca mı oluyor?

Talisca'ya göre oynanabilecek sistemler

Beşiktaş, Talisca'ya göre mi oynuyor? Bence hayır. Beşiktaş'ın, Talisca'ya olabildiğince alan yaratacak tarzda bir oyun oynaması gerekiyor. Takımda başka skor yapabilecek birisi yokken, takımın Talisca'yı iyi şekilde beslemesi ve kaleye olabildiğince yakın yerlerde topla buluşturması lazım. Çünkü güçsüz olan Talisca, orta alanda top alıp sürmeye başlayınca, yumuşak bir omuz darbesi ile yıkılabiliyor. Talisca sahadayken, Oğuzhan ve Negredo'nun da mutlaka sahada olması gerekiyor. Oğuzhan'ın attığı ince paslar ve Negredo'nun ceza sahası önünde girdiği ver kaçlar Talisca'ya inanılmaz yardımcı olacaktır.

Tahammül edilesi yetenek!

Talisca, Beşiktaş'ın mevcut oyuncu grubunu ele aldığımızda sonuna kadar tahammül edilebilecek bir oyuncu. Forvetler, kanatlar, orta sahalar skor yapabilse ve bu durumda da Talisca sahada yok oluyor olsaydı işte o zaman bu yapılan eleştirileri sonuna kadar hak ediyor olacaktı. Ama ligin ikinci yarısında oynanan 10 maçın, 4 tanesini direk kendisi kazandırmış ve 10 maçta, 8 gol atmış bir oyuncuyu bu şekilde eleştirmenin acımasızca olduğunu düşünüyorum.

Son olarak Talisca Dünya Kupası kadrosunda olursa şartlar zorlanıp alınmalı ama gidemeyecekse, 21 milyon euro ödenmemeli. Zaten Beşiktaş'ın da bu parayı ödeyebilecek bir gücü yok. Hiçbir Türk takımının yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar