Sezon başından beri aynı terane

Sezonun ikinci yarısına iki maçta iki galibiyet ile başlayan Beşiktaş, kağıt üzerinde yıllardır zor gözüken ancak Beşiktaş için kolay olan Bursaspor deplasmanına çıktı. Oynanacak oyundan çok taraftarların dilinde "Bursa'yı zaten hep yeniyoruz" cümlesi dolanırken, Beşiktaş rahat kazanabileceği bir maçta 2 puanı sahada bıraktı. İkinci yarı tam tıkırında giderken gelen bu beraberlik yine kafaları öne eğdi ve kredisi kalmayan Beşiktaş, bir kez daha cepten 2 puan yedi.

Teknik ve taktik anlamda sorgulanacak hiçbir şey yok. Çünkü; sezon başından beri aynı terane. Sezon başından beri aynı Beşiktaş. Aslında ikinci yarının ilk iki maçında oyunun biraz olsun değiştiğini gözlemlemiştim. O iki maçta hücumda birinci tercih Quaresma değildi, bu maçta da öyleydi. Biraz olsun göbekten ve ters kanattan oynamaya çalışan Beşiktaş var ama Lens'in Babel seviyesinde olmayışı, zaten hücumu tıkalı takımı Bursa karşısında biraz daha tıkadı.

Atiba'nın önemi!

Beşiktaş'ın bugün en önemli eksiği şüphesiz Atiba'ydı. Evet, geçen sezonlardaki temposu ve fizik gücü yok ama oyun zekası hala aynı. Medel harika bir futbolcu ama Atiba ile aynı özelliklere sahip değil. Bambaşka stilde iki futbolcudan bahsediyoruz. Atiba, savunma ile orta saha arasındaki köprü, alanı savunur ve top geçirmez. Medel ise topun peşinde koşar, rakibi ısırır bir şekilde o topu alır ama alanı savunamaz. Alanı savunamayınca da rakip bolca boşluk bulur. Yanlış anlaşılmasın Medel'e bir şey deme amacım yok. Medel, Beşiktaş'ın son yıllardaki en iyi transferi ama Beşiktaş'ın orta sahasına Atiba'nın özelliklerinde bir adam lazım. Ben Medel'in stoper olarak daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Oğuzhan da olmayınca...

Atiba'nın yokluğuna bir de Oğuzhan eklenince orta saha zaten kalmadı. Aslında sahada olan Oğuzhan, maç boyunca etkisiz kaldı. Adriano'nun golünün hemen ardından bir şut çeken ve sonrasında ortalıkta gözükmeyen, birçok pas hatası yapan kaptan, Bursaspor karşısında kötü Beşiktaş'ın en kötüsü oldu ve onun bu kadar kötü olması, takım oyununu doğrudan düşürdü.

Daha fazla uzatmadan; Şampiyonluk yolunda hayati 2 puan bırakıldı. Bu haftadan sonra Beşiktaş, rakiplerinin kağıt üzerinde puan kaybı şansı yüksek maçları dışında ekstra kayıplarını bekleyecek ve o sırada da maç kazanacak. Maalesef belki de bu hafta Beşiktaş için sezon sona erdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar